Moja pierwsza wyprawa w Himalaje

with Brak komentarzy

Wyprawa Himalaje 2012

29 marca wyrusza ekspedycja, której głównym celem jest działalność wysokogórska w regionie Khumbu Himal, w samym sercu najwyższych gór świata.

Pierwsza wyprawa w Himalaje – Założenia wyprawy

Założeniem wyprawy jest zdobycie 3 szczytów sześciotysięcznych należących do grupy wierzchołków trekkingowo – alpinistycznych w 3 tygodnie.

Początek wędrówki rozpocznie się z momentem opuszczenia pokładu „niewielkiego” samolociku w porcie lotniczym w Lukli (2810 m n.p.m.). Od tego momentu rozpocznie się kilkudniowy trekking, a wraz z nim proces adaptacji naszego organizmu do znacznych wysokości, na których przyjdzie nam przebywać przez kolejne 21 dni.

W trakcie 7 dni odwiedzimy położoną na wysokości 3440 m n.p.m. Namche Bazaar. Niewielką miejscowość, która stanowi centrum administracyjne obwodu Khumbu.

Znajdują się tutaj banki, kilka urzędów, poczta, policja, hotele, restauracje i sklepy. W miejscowości tej  można też nabyć, oprócz podstawowych produktów żywnościowych, sprzęt alpinistyczny. Namche Bazar to największa baza turystyczna w regionie.

Następnie przedostaniemy się do miejscowości Tengbocze (3867 m n.p.m.). Skąd rozpościera się najpiękniejszy widok na Everest (8850 m n.p.m.)  i Ama Dablam (6812 m n.p.m.).

Pokhalde Peak

Później przemaszerujemy do miejscowości Dingboche położonej na wysokości 4530 m n.p.m. Następnego dnia dostaniemy się pod główną bazę pod szczytem Pokhalde. Końcowy etap aklimatyzacji odbywać się będzie właśnie w trakcie podejścia na ten wierzchołek, którego wysokość wynosi 5806 m n.p.m.

Pokhalde Peak został po raz pierwszy zdobyty 1952 roku północnym grzbietem prowadzącym spod przełęczy Kongma La. Położony jest on po wschodniej stronie doliny Khumbu, która ciągnie się, aż pod sam Base Camp Everestu (ok 5400 m n.p.m.).

Szczyt Pokhalde położony jest w niewielkiej odległości od najwyższej góry świata, która wynosi zaledwie 6 km. My planujemy wejść na wierzchołek drogą normalną.

Tradycyjnie odbywa się on poprzez założenie bazy wysuniętej przy jeziorze na południowo – wschodniej części przełęczy Kongma La, gdzie nad ranem następnego dnia rozpoczyna się podejście na sam wierzchołek od strony południowej.

Powszechnie uznaje się Pokhalde Peak jako szczyt prosty trekkingowy, jednakże w rzeczywistości charakteryzuje się on przy podejściu skalistymi urwiskami, wycenianymi w skali dróg przejścia jako „trudne”. Z samego szczytu rozpościera się widok na przepiękną południową ścianę grani wierzchołków Lhotse.

Po zejściu z wierzchołka przeniesiemy się do wioski Chunkung (4730 m n.p.m.). Po jednym dniu odpoczynku udamy się bezpośrednio do bazy pod Island Peak, naszym kolejnym celem.

Island Peak

Chunkung to dolina uformowana na brzegu lodowca położona na południe od szczytu Everestu. Dolina ta otoczona jest południowymi zboczami Lhotse i Nupste (7879 m n.p.m.), zachodnim stokiem Cho Polu (6734 m n.p.m.) i Baruntse (7129 m n.p.m.) oraz północnym zboczem Ama Dablam. Główna baza pod Island Peak znajduje się  na wysokości ok. 5100 m n.p.m.

Imja Tse, potocznie zwany Island Peak’iem (6189 m n.p.m.), pierwszy raz został zdobyty w 1953 roku przez brytyjski zespół przed zdobyciem Mount Everestu. My swoją drogę podejścia na szczyt rozpoczniemy dzień wcześniej zakładając na wysokości 5600 m n.p.m. bazę wysuniętą.

Nad ranem dnia następnego wyruszymy w górę na sam wierzchołek drogą normalną. Początkowo idąc przez lodowiec, a następnie pod stromym lodowo – śnieżnym południowo zachodnim stokiem o długości 100 m. Po jego pokonaniu wyjdziemy na wąską grań śnieżną, która prowadzi bezpośrednio na wierzchołek Island Peaku.

Samo podejście na szczyt dostarcza nie tylko wiele wrażeń wspinaczkowych, ale także wizualnych. Graniowemu podejściu. Przy pięknej pogodzie, będzie nam towarzyszyć niezapomniany widok na całą dolinę Khumbu.

Już sama nazwa szczytu nasuwa skojarzenia go z wyspą na lodowcowym morzu, w otoczeniu „klifów”, które wznoszą się od północy do skalistych szczytów: Nupste, Lhotse (8501 m n.p.m.), Lhotse Middle Peak (8410 m n.p.m.) i Lhotse Shar (8383 m n.p.m.). Na wschód wznosząc się ponad zamarznięty lodowiec Lhotse Shar i szczyt Cho Polu. Poza którym widać czerwony od słońca masyw Makalu (8475 m n.p.m.). I oczywiście widok na samotny wierzchołek Ama Dablam.

Po zejściu z Island Peaku zawrócimy do Digboche. Skąd podążymy pod ostatni nasz cel, czyli bazę pod Lobuche East Peak (4870 m n.p.m.).

Labuche East Peak

Szczyt ten składa się z dwóch wierzchołków wyższego Lobuche West (6145 m n.p.m.) oraz niższego Lobuche East, na który planujemy wejść drogą normalną.

Lobuche Peak po raz pierwszy został zdobyty w 1984 roku. Tradycyjnie podejście pod szczyt rozpoczniemy założeniem bazy wysuniętej na wysokości (5400 m n.p.m.), skąd nad ranem ruszymy w kierunku szczytu.

Droga rozpoczyna się śnieżnym stokiem, którego nachylenie wynosi miejscami 45 stopni, na południowo – wschodni grzbiet. Następnie droga zamienia się w płyty skalne, pokryte śniegiem i lodem. Prowadzą one wprost na sam wierzchołek Lobuche East (6119 m n.p.m.).

W drodze powrotnej odwiedzimy wioskę Pangboche położoną na wysokości (3930 m n.p.m.). Następnie kolejny raz przez Namche Baazar przedostaniemy się do Lukli, z której pasażerskim samolotem powrócimy do Katmandu.

Więcej o wyprawie na 3 peaks trek


Moje wyprawy zdjęcia

Zaobserwuj Magdalena Boczek:

Mam na imię Magda. Swoją przygodę z górami rozpoczęłam ponad 10 lat temu. Od tego czasu brałam udział w kilkudziesięciu wyjazdach i wyprawach górskich w różne zakątki świata. Jeśli lubisz jeździć w góry tak jak ja i chcesz zorganizować swój własny wyjazd w góry wysokie? To jesteś we właściwym miejscu. Pomogę ci zorganizować każdą wyprawę górską!

Latest posts from