Wulkan Sajama – Organizacja wyjazdu

with Brak komentarzy

Wulkan Sajama - Organizacja wyprawy - Base Camp

Wulkan Sajama, czyli jak wygląda organizacja wyjazdu na najwyższy szczyt Boliwii.

Każdy, kto kiedykolwiek organizował jakikolwiek wyjazd doskonale wie, że gro spraw organizacyjnych, które znajdują się na liście do ogarnięcia, przed samym wyjazdem, to przede wszystkim kwestie logistyczne.

Noclegi, transporty, dojazdy, wizy, zezwolenia, pozwolenia, permity, karty migracyjne … i inne papiery.

Nawet 80% spraw do ogarnięcia przed samym wylotem stanowi właśnie taka papierkowo – biurokratyczna robota. I co by o niej nie napisać trzeba przez nią przejść i kropka. Może jeszcze tylko dodam, że z sukcesem, bo inaczej …

Ale nie o tym dzisiaj będzie mowa. Może nie zupełnie o tym, chociaż jednak trochę w temacie.

Ponieważ dzisiejszy post jest o tym jak zorganizować wyjazd na wulkan Sajama w Boliwii.

Jak dostać się pod wulkan?

Gdzie spać i jakie niezbędne formalności należy ogarnąć przed wyruszeniem w góry?

Jak wygląda samo podejście na szczyt?

Na początek jednak chciałabym napisać kilka słów o samym wulkanie Sajama. Bo domyślam się, iż niewiele osób zna ten szczyt. A szkoda.

Sajama to wygasły stratowulkan o wysokości 6542 m n.p.m. położony w Andach w południowo – wschodniej części Boliwii, ponad 20 km od granicy z Chile.

Szczyt znajduje się w Parku Narodowym Sajama i jest najwyższym szczytem Boliwii.

Na obszarze parku znajdują się także m.in. wulkan Parinacota (6348 m n.p.m.) i wulkan Pomerape (6282 m n.p.m.).

Samo wejście na wierzchołek szczytu Sajama nie powinno zająć więcej czasu niż trzy – cztery dni. Nie uwzględniając dojazdu do wioski Sajama. Ze względu na sporą wysokość szczytu warto jednak zarezerwować sobie dodatkowy jeden dzień na ewentualną i nieprzewidzianą aklimatyzację.

Jako ciekawostkę warto nadmienić, że w 2001 roku dwie drużyny złożone z miejscowej ludności wioski Sajama oraz lokalnych przewodników górskich rozegrały mecz piłki nożnej na szczycie wulkanu Sajama.

Mecz został rozegrany na znak protestu przeciwko odrzuceniu rund eliminacyjnych do mistrzostw świata w piłce nożnej rozgrywanych na najwyżej położonym stadionie na świecie w La Paz w Boliwii, ze względu na wysokość.

Wszystkie informacje zawarte w niniejszym poście pochodzą z e-booka Informator praktyczny –  Boliwia – Sajama mojego autorstwa, który w całości możecie pobrać tutaj.

Wulkan Sajama – Jak dojechać?

Wybierając się do wioski Sajama należy udać się na dworzec autobusowy w La Paz (Terminal de Buses La Paz), skąd odjeżdża autobus do Patacamaya. Koszt autobusu wynosi 20 BOB.

W Pacamaya przesiadamy się do mini busa w kierunku Sajama. Koszt przejazdu wynosi 30 BOB. Bus odjeżdża spod restauracji Capitol od godziny 12:00 w południe.

Jest to jedyny transport w kierunku wioski Sajama i odjeżdża tylko raz dziennie. Stad warto wcześniej wyruszyć z La Paz w kierunku miejscowości Pacamaya.

Bus czeka do godziny 13:30, czyli do momentu całkowitego zapełnienia wszystkich miejsc siedzących.

Przejazd z Pacamaya do wioski Sajama zajmuje trzy godziny. Bus nie zatrzymuje się na żadnych postojach po drodze. Dlatego przed podróżą warto skorzystać z toalety i zakupić jakieś przekąski na drogę.

Autobus powrotny do Pacamaya odjeżdża z rynku głównego w wiosce Sajama o godzinie 5:30 rano (w niedziele o godzinie 4 rano). Koszt przejazdu wynosi ok. 30 BOB, a sama podróż trwa 3 godziny.

W Pacamaya bez problemu złapiemy transport powrotny do La Paz lub miejscowości Oruro.

Nocleg Sajama i niezbędne formalności

Nocleg w wiosce Sajama kosztuje od 30 do 50 BOB – pokój jednoosobowy z łazienką.

Ja płaciłam 40 BOB za pokój z łazienką (Hostal Oasis). Dodatkowo płaciłam za gaz 16 BOB.

Standard hostelu jest bardzo niski Obsługa nie mówi w języku angielskim. Należy uważać na pchły.

Wybór miejsc noclegowych w wiosce Sajama jest bardzo słaby. Polecam przejrzeć mapę gogle w poszukiwaniu czegoś lepszego.

Nie obszarze Parku Narodowego Sajama można nocować w namiocie bez dodatkowych opłat,
w szczególności w base camp pod szczytem Sajama lub w obozie wysokim na przygotowanych platformach namiotowych.

Co do zezwolenia to permit (zezwolenie na wejście do Parku Narodowego Sajama – Parque Nacional Sajama) kosztuje 100 BOB.

Opłaty dokonujemy przy wjeździe na teren parku w drodze do wioski Sajama. Do permitu dołączona jest broszura informacyjna o atrakcjach turystycznych i górskich parku narodowego wraz z oznakowanymi szlakami i czasami przejścia każdego z nich.

UWAGA! Zgodnie z informacją zamieszczona w internecie, dotyczącą wulkanu Sajama, oraz innych szczytów na terenie Parku Narodowego Sajama. Obecnie można się na nie wspinać od kwietnia do października. Przed wyjazdem należy zweryfikować tą informację.

Pacamaya

Wulkan Sajama – Wejście na szczyt

Najłatwiejszą drogą wejścia na wulkan Sajama jest trasa poprowadzona południowo-zachodnim grzbietem.

Trasa nie jest trudna technicznie i wymaga jedynie posiadania minimalnego sprzętu alpinistycznego. Jedyną trudność mogą sprawić podczas podejścia stoki śnieżne o nachyleniu 45 stopni.

Ostatnim punktem startowym na wulkan Sajama jest wioska Sajama do której dojeżdża jedynie bus z miejscowości Patacamaya. O czym pisałam już wcześniej. Do Patacamaya można się dostać autobusem zarówno z La Paz, jak i Oruro.

Przy przekroczeniu granicy Parku Narodowego Sajama należy uiścić opłatę.

Osoby zainteresowane organizacja wejścia na wulkan Sajama mogą skorzystać z pomocy strażników, którzy oczywiście za dodatkową opłatę mogą zorganizować transport, tragarzy, muły lub przewodnika.

Koszt przewodnika za jeden dzień pobytu na szczycie Sajama to 100 USD (dane z 2018 r.).

Koszt tragarza za jeden odcinek base camp – wysoki obóz lub wysoki obóz – base camp to koszt 200 BOB. Muły przewożą bagaże tylko do base camp pod wulkanem Sajama.

Base Camp pod wulkanem Sajama położony jest na wysokości 4800 m n.p.m. i prowadzi do niego dość szeroka piaszczysta droga poprowadzona z wioski Sajama.

Pierwszy odcinek podejścia to szeroka piaszczysta główna droga. Następnie po ok. jednej godzinie marszu, tuż za tablicą informacyjną, skręcamy w prawo udając się na dość piaszczysty teren, podążając dalej miedzy krzewami.

Po kolejnej godzinie po lewej stronie mijamy spory murowany budynek i niewielkiej wielkości parking samochodowy. Gdzie zatrzymują się samochody podwożące swoich klientów pod szczyt Sajama.

Następnie już wąską, ale dość widoczną ścieżką ruszamy dalej wzdłuż pobliskiej niewielkiej rzeki. Przed nami ukazuje się szczyt Sajama w całej swojej okazałości. Z tego miejsca droga do base campu jest już dość prosta i wiedzie przez zielony, podmokły teren.

Base camp pod wulkanem Sajama zlokalizowany jest przy krawędzi niewielkiego wzniesienia.

Jest przy nim źródełko bieżącej wody, którą można pić bezpośrednio bez gotowania, kilka przygotowanych platform pod namioty, ułożony z kamieni murek, który chroni od wiatru oraz na zlokalizowane na szczycie wzniesienia dwie toalety, czyli zabetonowane fragmenty podłoża z dziurą w ziemi odgrodzone niewielkim murkiem z kamieni.

W drodze na szczyt Sajama założony jest jeden stały obóz pośredni na wysokości ponad 5600 m n.p.m. Zwany Campo Alto.

Droga do wysokiego obozu z base campu prowadzi najpierw przez wyraźne piaszczyste wypłaszczenie.

Następnie skręcając w lewo przechodzi w stromy piarżysty stok, który przez kolejny odcinek prowadzi trawersem do kolejnego stromego podejścia. Gdzie rozpoczyna się wspinaczka trawersem wśród kamieni.

Po drodze mijamy liczne platformy pod namiot, a na ostatnim odcinku podejścia, tuż pod samym obozem, przekraczamy dość sypki i piarżysty teren, który dla osób z cięższym balastem na plecach może być dość niebezpieczny.

Obóz wysoki zlokalizowany jest przy dość sporej skale na niewielkim terenie. Niestety nie ma tu dostępu do bieżącej wody, ale za to jest łatwy dostęp do ogromnego lodowca.

Podejście na sam szczyt Sajama nie jest trudne technicznie.

Jego początkowy odcinek to piargi, następnie pola śnieżne zlokalizowane miedzy skałami. Ostatni odcinek podejścia to już tylko lodowiec i gdzieniegdzie pojawiające się penitenty.

Droga na szczyt z wysokiego obozu może zająć ok. 7 godzin.

.

Jeśli temat organizacji wyjazdu na wulkan Sajama w Boliwii was interesuje to zapraszam do zapoznania się z wyżej już wymienionym e-bookiem Informatorem praktycznym – Boliwia – Sajama, który znajdziecie tutaj.

Ponadto więcej informacji na temat mojego wyjazdu na wulkan Sajama w Boliwii znajdziecie tutaj.

Tradycyjnie w kwestiach różnych pytań zapraszam do kontaktu poprzez formularz kontaktowy lub maila kontak@magdalenaboczek.com.

Zapraszam także do obserwacji mojego konta na Instagramie i Twitter, gdzie na bieżącą pokazuje wam co u mnie się dzieje oraz polubienia strony na Facebook’u, gdzie pojawia się więcej górskich wpisów.

Z górskimi pozdrowieniami

.

podpis

.

Opis fotografii:

Zdjęcie 1 – Widok na base camp pod wulkanem Sajama

Zdjęcie 2 – Bus w wiosce Patacamaya


Promocyjne Sajama

Zaobserwuj Magdalena Boczek:

Mam na imię Magda. Swoją przygodę z górami rozpoczęłam ponad 10 lat temu. Od tego czasu brałam udział w kilkudziesięciu wyjazdach i wyprawach górskich w różne zakątki świata. Jeśli lubisz jeździć w góry tak jak ja i chcesz zorganizować swój własny wyjazd w góry wysokie? To jesteś we właściwym miejscu. Pomogę ci zorganizować każdą wyprawę górską!