Wulkan Bromo, czyli jak wygląda organizacja wyjazdu na jeden z indonezyjskich wulkanów na wyspie Jawa.
Każdy, kto kiedykolwiek organizował wyjazd doskonale wie, że gro spraw organizacyjnych, które znajdują się na liście do ogarnięcia, przed samym wyjazdem, to przede wszystkim kwestie logistyczne.
Noclegi, transporty, dojazdy, wizy, zezwolenia, pozwolenia, permity, karty migracyjne … i inne papiery.
Nawet 80% spraw do ogarnięcia przed samym wylotem stanowi właśnie taka papierkowo – biurokratyczna robota. I co by o niej nie napisać trzeba przez nią przejść i kropka. Może jeszcze tylko dodam, że z sukcesem, bo inaczej …
Ale nie o tym dzisiaj będzie mowa. Może nie zupełnie o tym. Chociaż jednak trochę w temacie.
Dzisiejszy post jest o tym jak zorganizować wyjazd na indonezyjski wulkan Bromo.
A ponieważ chciałam żeby post był jak najbardziej praktyczny, postanowiłam skupić się w nim głównie na zagadnieniach organizacyjnych na dwa najbardziej popularne wulkany na wyspie Jawa.
Chociaż przemyciłam w nim także kilka porad, dotyczących kwestii przejazdu i samego dotarcia na wyspę Jawa.
Tak więc jak widać dzisiejszy post ma zdecydowanie turystyczny charakter, ale o lekkim górskim klimacie.
Zanim jednak garść informacji praktycznych, to może na początek kilka słów o samej wyspie Jawa.
Jawa to wyspą wulkaniczna. Znajduje się na niej pasmo górskie, tworzące grzbiet rozciągający się ze wschodu na zachód. Pasmo to tworzą stożki wulkaniczne, które dawniej były aktywne i ukształtowały dzisiejszą wyspę Jawa.
Na wyspie Jawa znajduje się ok 120 wulkanów z czego ponad 30 uznaje się za aktywne. Więc to idealne miejsce dla miłośników górskich wędrówek. Część z wulkanów można oglądać z bliska bez większego wysiłku, inne z nich są bardziej wymagające trekkingowo.
Większość wulkanów położonych jest na wschodzie wyspy Jawa, gdzie znajduje się także najwyższy szczyt Indonezji wulkan Semeru o wysokości 3676 m n.p.m.. Znajduje się tutaj także najaktywniejszy wulkan wyspy Jawa i całego kraju wulkan Merapi o wysokości 2968 m n.p.m. A także najpopularniejszy pod względem turystycznym szczyt wyspy, wulkan Bromo o wysokości 2392 m n.p.m.
Poniżej przedstawiam informacje o tym jak zorganizować wyjazd na najpopularniejsze wulkany wyspy Jawa dostępnych turystycznie.
Wszystkie informacje zawarte w niniejszym poście pochodzą z e-booka Informator praktyczny – Jawa mojego autorstwa, który w całości możecie pobrać tutaj.
Wulkan Bromo – Dojazd z Polski
Do Indonezji, w tym także i na wyspę Jawa, nie ma bezpośrednich lotów z Polski. Dlatego należy liczyć się podczas planowania podróży z międzylądowaniem w jednym z krajów europejskich lub azjatyckich.
Na wyspie Jawa, jak i w całej Indonezji położone jest największe lotnisko kraju Bandara Soekarno-Hatta, znajdujące się w mieście Tangerang.
Lotnisko zajmuje powierzchnię 18 km2, poosiada 2 terminale i obsługuje loty międzynarodowe oraz krajowe.
Innym popularnym lotniskiem na Jawie obsługujących loty międzynarodowe jest lotnisko Juanda w mieście Surabaja.
Ceny lotów na Jawę są bardzo zróżnicowane i rozpoczynają się od 2500 zł.
Warto pokusić się o wylot na Jawę w mało turystycznym okresie (pora deszczowa), ponieważ promocje lotów bywają bardzo korzystne, a samą wyspę można zwiedzać przez cały rok.
Transport lotniczy wewnątrz całej Indonezji, a przede wszystkim w obrębie poszczególnych wysp, jest bardzo popularny i dość tani. Jedną z linii obsługująca loty lokalne jest linia lotnicza Air Asia.
Ceny kształtują się dość różnie, zarówno w zależności od rodzaju przewoźnika jak i trasy przelotu. Większość biletów lotniczych można zakupić przez internet lub w lokalnych biurach podróży.
Przelot z Dżakarty do miejscowości Yoqyakarta kosztuje ok 300 zł.
Wulkan Bromo – Organizacja wyjazdu
Wulkan Bromo to pozostałość kaldery zniszczonej podczas erupcji wulkanu wiele lat temu, ale
ze względu na swoje położenie i sąsiedztwo z innymi wulkanami robi niesamowite wrażenie.
Wulkan Bromo położony jest w centralnej części ogromnej kaldery wulkany Tengger o ponad 10 km średnicy. Wypełniony jest szarym wulkanicznym piaskiem.
Wulkan położony w Parku Narodowym Bromo – Tengger – Semeru na wyspie Jawa. Park ten jest największą i najbardziej popularną atrakcją turystyczną całej Indonezji.
Cały park obejmuje swoją powierzchnią wspomnianą już wcześniej ogromną kalderę wulkanu Tangger. Wewnątrz którego znajdują się trzy młodsze wulkany: wulkan Bromo – 2392 m n.p.m., wulkan Batok – 2440 m n.p.m. oraz wulkan Kursi – 2581 m n.p.m. Z daleka natomiast widoczny jest wciąż aktywny wulkan Semeru.
Aby zobaczyć wulkan Bromo można wybrać się na wycieczkę samodzielnie lub korzystając z usług lokalnych biur podróży.
W tym celu należy z Yogyakarty lub z miasta Surabaya dostać się pociągiem do miejscowości Probolinggo. A następnie już prywatnym transportem bezpośrednio do wioski Cemoro Lawang.
Można też skorzystać z transportu autobusowego z miasta Yogyakarta do wioski Cemoro Lawang, ale należy liczyć się z tym, że podróż takim transportem jest długa i może zająć od 10 do nawet 13 godzin.
Natomiast przejazd z Probolinggo do wioski Cemoro Lawang zajmuje 1,5 godziny.
Cemoro Lawang to wioska położona na krawędzi krateru Tengger i stanowi popularną bazę wypadową na wulkan Bromo. Jest tutaj dość spory wybór hoteli, restauracji oraz agencji turystycznych, które chętnie organizują przejazd autem terenowym do punktu widokowego i pod sam wulkan Bromo.
W praktyce większość turystów przyjeżdża do Cemero Lawang wieczorem, gdzie w dostępnych hotelach nocuje, aby jeszcze przed wschodem słońca wyruszyć w stronę wulkanu Bromo.
Pierwszym punktem wyjazdu jest wejście na taras widokowy położony na szczycie góry Penanjakan na wysokość 2770 m n.p.m. Szczyt ten stanowi krawędź krateru Tengger i rozciąga się z niego piękny widok na całą kalderę z wulkanem Bromo i pozostałymi wulkanami, w szczególności o wschodzie słońca.
Najszybszym sposobem dostania się do punktu widokowego i na samo dno krateru pod wulkanem Bromo jest wynajęcie samochodu terenowego w lokalnej agencji turystycznej.
Samo wejście na wulkan Bromo nie jest trudne technicznie i sprowadza się jedynie do przejścia 133 m w pionie. Na sam wierzchołek prowadzą 253 betonowe stopnie, które trzeba pokonać na własnych nogach. Będąc już na samym szczycie można podziwiać wydobywający się z wnętrza krateru dym oraz poczuć zapach wulkanicznych gazów o charakterystycznym siarkowym zapachu. Sam krater wulkanu Bromo można obejść dookoła wąską ścieżką zabezpieczoną barierką.
U podnóża wulkanu Bromo znajduje się hinduistyczna świątynia Pura Luhur Poten.
Cena wyjazdu na wulkan Bromo z lokalną agencją turystyczną to ok. 360 tys. rupii indonezyjskich.
Wulkan Semeru – Organizacja wyjazdu
To najwyższy wulkan i szczyt na wyspie Jawa oraz trzeci szczyt pod względem wysokości w całej Indonezji. Jest też jednym z najaktywniejszych wulkanów w tym regionie świata.
Wulkan Semeru położony jest w Parku Narodowym Bromo – Tengger – Semeru, a jego wysokość sięga 3676 m n.p.m.
Wejście na wulkan Semeru zajmuje ok. dwa dni. Należy jednak pamiętać, że dostępność wulkanu uzależnione jest od jego aktualnej aktywności wulkanicznej.
Trekking na wulkan Semeru rozpoczyna się w wiosce Ranupani (2200 m n.p.m.), gdzie można wypożyczyć także niezbędny sprzęt campingowy.
Base camp Kalimati położony jest na wysokości 2700 m n.p.m. Prowadzi do niego najpierw krótki leśny odcinek do jeziora Ranu Kumbolo, a następnie szlak przez krajobraz typowo sawannowy.
Przejście odcinka do obozu głównego trwa ok. 6 godzin. W base camp można rozbić obóz i przenocować. Dla osób pragnących zostać w górach dłużej, istnieje możliwość wydłużenia trekkingu o jeden dzień i przenocowania nad jeziorem Ranu Kumbolo (2400 m n.p.m.).
Podejście na szczyt Semeru początkowo łagodne, z czasem zamienia się w bardziej uciążliwą wspinaczkę. Po drodze na szczyt Semeru mijamy drugi base camp Arcopodo położony na wysokości 2912 m n.p.m. To równie dobre miejsce na nocleg, ponadto skraca o godzinę podejście na szczyt, które z obozu Kalimat zajmuje ok. 4 godziny.
W drodze zejściowej należy się liczyć dość długim i czasochłonnym zejściem, sięgającym nawet 8 godzin. Stąd warto rozważyć nocleg w drodze powrotnej np. nad jeziorem Ranu Kumbolo. W szczególności ze względu na niezwykle atrakcyjne krajobrazy i całą okolicę.
I to tyle na dzisiaj.
Jeśli temat organizacji wyjazdu na wulkan Bromo was interesuje to zapraszam do zapoznania się z wyżej już wymienionym e-bookiem Informatorem praktycznym – Jawa, który znajdziecie tutaj.
Ponadto więcej informacji na temat mojego wyjazdu na wyspę Jawa znajdziecie tutaj.
Tradycyjnie w kwestiach różnych pytań zapraszam do kontaktu poprzez formularz kontaktowy lub maila kontak@magdalenaboczek.com.
Zapraszam także do obserwacji mojego konta na Instagramie i Twitter, gdzie na bieżącą pokazuje wam co u mnie się dzieje oraz polubienia strony na Facebook’u, gdzie pojawia się więcej górskich wpisów.
Z górskimi pozdrowieniami
.
Opis fotografii:
Zdjęcie 1 – Widok na wulkan Bromo
Zdjęcie 2 – Dworzec kolejowy w miejscowości Probolinggo