Wielki Kopieniec – ulubione trasy w Tatrach

with Brak komentarzy

Widok na Wielki Kopieniec i Dolinę Olczyska

Dzisiejszy post pod tytułem Wielki Kopienic, to kolejny wpis z cyklu postów dotyczących moich ulubionych tras w Tatrach.

Szczyt Wielki Kopieniec o wysokości 1328 m n.p.m. położony jest w reglowej partii Tatr Zachodnich pomiędzy Polaną Olczyska a Doliną Chłabowską.

Nazwa szczytu Kopieniec wywodzi się od gwary podhalańskiej, gdzie kopieńcem nazywa się góry o kształcie podobnym do kopca.

Szczyt Wielki Kopieniec jest skalisty i zbudowany z wapieni i dolomitów triasowych.

Ze szczytu roztacza się rozległy widok obejmujący prawie całe Tatry.

Istnieje kilka wariantów podejścia na Wielki Kopieniec, m.in. z Kuźnic przez Olczyską Polanę czy też z Toporowej Cyrhli.

Jest też możliwość podejścia pod szczyt od strony Psiej Trawki, a nawet i dalej, spod schroniska Murowaniec.

Ja w niniejszym poście wybrałam przejście z Kuźnic przez Przełęcz Nosalową, Polanę Olczyska i Polanę Kopieniec, które moim zdaniem jest najciekawsze turystycznie od pozostałych wariantów.

No to jeszcze tylko na zakończenie kilka słów w woli wyjaśnienia. Wszystkie informacje prezentowane w niniejszym poście są jedynie moją subiektywną oceną i odczuciami. Ponadto niniejszy post nie jest typowym przewodnikiem opisującym dokładny przebieg trasy po Tatrach.

Także proszę potraktować wszystkie tatrzańskie posty jako górską inspirację. Lekko z przymrużeniem oka.

Przebieg trasy: Kuźnice – Nosalowa Przełęcz – Olczyska Polana – Polana Kopieniec – Wielki Kopienice – Kuźnice
Szlak: Z Kuźnic kierujemy się zielonym szlakiem do rozgałęzienia szlaków na Nosalowej Przełęczy i dalej szlakiem żółtym dochodzimy do Polany Olczyska. Dalej przez Polane Kopieniec wchodzimy zielonym szlakiem na sam szczyt.
Szacunkowy czas przejścia: 1 godziny i 30 min z Kuźnic.
Przewyższenie: ok. 350 m z Kuźnic.
Skala trudność:

Trasa łatwa. Bardzo urokliwa. Przede wszystkim Polana Olczyska. Trasa jest też ciekawym rozwiązaniem dla zimowych wędrówek.

Kuźnice – Polana Olczyska

Z Kuźnic rozpoczynamy łatwe podejście do rozgałęzienia szlaków, czyli Nosalowej Przełęczy.

Szlak prowadzi kamienistym brukiem z jednym mocniejszym przewyższeniem.

Ze względu na popularność tego odcinka szlaku, prowadzącego do Hali Gąsienicej oraz wygładzone kamienie po drodze, należy zachować wyjątkową ostrożność na szlaku zimą i podczas większych opadów deszczu.

Od Nosalowej Przełęczy płaskim trawersem bez większym problemów dostaniemy się do Polany Olczyska.

Po drodze można podziwiać wyłaniającą się panoramę na góry oraz Wielki i Mały Kopieniec o wysokości 1167 m n.p.m. A w końcowym odcinku szlaku całą Polanę Olczyska.

To właśnie na tej polanie znajduje się największe w Tatrach wywierzysko oraz zabytkowe szałasy. Pozostałość po wypasie owiec w dolinie.

Przy pięknej pogodzie warto zatrzymać się w tym miejscu choć na chwilę. Tym bardziej, że nie jest to miejsce oblegane przez turystów, nawet w wysokim wakacyjnym sezonie.

Widok ze szczytu Wielkiego Kopieńca

Polana Olczyska – Wielki Kopieniec

Po krótkim odpoczynku na Polanie Olczyska dalej udajemy się szlakiem zielonym do Polany Kopieniec.

Trasa co do zasady nie jest trudna, jednak jej ostatni odcinek może dać lekko w kość.

Przemierzając dość gęsty las po kamienistym szlaku, na skraju lasu napotkamy na mocniejsze podejście . Zimą w szczególności bywa dość upierdliwe.

Ale pokonując je w nagrodę osiągamy kolejny odcinek trasy. Polanę Kopieniec z widokiem na nasz górski cel, Wielki Kopieniec. Tuż przed ostatnim odcinkiem podejścia na sam szczyt.

Sama Polana Kopieniec, niegdyś zwana Halą Kopieniec, ze względu na wypas owiec. Dzisiaj już w niewielkim stopniu jest wykorzystywana w ramach wypasu kulturowego owiec. I to z licznymi ograniczeniami.

Na dość rozległej polanie od razu rzucają się w oczy charakterystyczne szałasiska położone na północno-zachodniej stronie Wielkiego Kopieńca. Co na tle panoramy Tatr daje niebywałego uroku.

Ostatni odcinek szlaku prowadzi przez sam wierzchołek Wielkiego Kopieńca.

Jest to zielony szlak, którym można podejść na szczyt z dwóch stron. Bezpośrednio z wylotu polany lub przecinając całą Polanę Kopieniec, od jej końcowego odcinka.

Szlak na sam wierzchołek nie jest trudny i stanowi poukładane schodkowo kamienne stopnie, które dość szybko można pokonać.

Po kilku minutach stromego podejścia na szczyt, czeka nie lada nagroda. Przepiękna panorama na Tatry, którą można podziwiać wdrapując się na skalisty wierzchołek szczytu.

Wielki Kopieniec – Droga powrotna

Jak już wspomniałam na wstępnie posta istnieje kilka wariantów wejścia, a tym samym i zejścia ze szczytu. Co sprawia, iż sama wycieczka na Wielki Kopieniec nie będzie nudna.

Osobiście preferuję zejście tą sama drogą przez Polanę Olczyska do Kuźnic. Ale już sam wybór pozostawiam wam.

Podsumowanie

Uważam, że szlak ten jest mało doceniany.

Głównie z uwagi na widoki, trudności na trasie i małą liczbę turystów nawet w wysokim sezonie.

Ciekawa opcja jest też skorzystanie z dłuższego postoju na Polanie Olczyska. Jest to bardzo urokliwe miejsce, które warto odwiedzić.

Zdecydowanie polecam ten szlak każdemu. Osobą które rozpoczynają swoją przygodę z górami, lub na chwilę chcą uciec od zatłoczonych szlaków w Dolinie Gąsienicowej lub w okolicach Kasprowego Wierchu.

Wielki Kopieniec to też ciekawe rozwiązanie na zimową wędrówkę, w szczególności gdy natrafimy na przepiękną zimową pogodę. Polana Olczyska wygląda wtedy równie pięknie.

 

PS.: Powyższy opis nie dotyczy sezonu zimowego, który znacznie różni się od warunków występujących w górach latem. Ale to już inna bajka.

 

 

Mam nadzieję, że przedstawiony przez mnie dzisiejszy spis wam się spodobał.

Jeżeli taka tematyka tatrzańskich szlaków przypadła wam do gustu, to zapraszam tutaj, gdzie znajdziecie wszystkie posty z kategorii moje ulubione trasy w Tatrach.

 

Ponadto galerię tatrzańskich zdjęć, dotyczącą wejścia na Wielki Kopieniec możecie zobaczyć tutaj.

 

Tradycyjnie w kwestiach różnych pytań zapraszam do kontaktu poprzez maila kontak@magdalenaboczek.com.
Zapraszam także do obserwacji mojego konta na Instagramie i Twitter, gdzie na bieżącą pokazuje wam co u mnie się dzieje oraz polubienia strony na Facebook’u, gdzie pojawia się więcej górskich wpisów.

 

Z górskimi pozdrowieniami

.

podpis

.

 

Opis fotografii:

Zdjęcie 1 – Widok na Wielki Kopieniec i Polanę Olczyska

Zdjęcie 2 – Widok ze szczytu Wielkiego Kopieńca


Gorskie-Wedrowki-trasy-w-Tatrach

Zaobserwuj Magdalena Boczek:

Mam na imię Magda. Swoją przygodę z górami rozpoczęłam ponad 10 lat temu. Od tego czasu brałam udział w kilkudziesięciu wyjazdach i wyprawach górskich w różne zakątki świata. Jeśli lubisz jeździć w góry tak jak ja i chcesz zorganizować swój własny wyjazd w góry wysokie? To jesteś we właściwym miejscu. Pomogę ci zorganizować każdą wyprawę górską!

Latest posts from