Turcja zwiedzanie – Co warto zobaczyć?

with Brak komentarzy

Turcja zwiedzanie - Co warto zobaczyć Hagia Sophia

Turcja zwiedzanie – Czyli kilka słów o tym co warto zobaczyć podczas wyjazdu na szczyt Ararat?

Mimo, iż Turcja zwykle kojarzy się jako idealny kraj do letniego wypoczynku, z pięknymi piaszczystymi plażami pełnymi słońca. To jednak nie można zapomnieć, że kraj ten ma też coś więcej do zaoferowanie.

Obok bogatej historii i zróżnicowanej kultury w Turcji nawet osoby kochające górskie wędrówki będą wstanie znaleźć coś dla siebie.

I temu tez chciałabym dzisiaj poświecić dzisiejszy wpis.

Oto kilka miejsc, które moim zdaniem warto zobaczyć w Turcji wybierając się na Wulkan Ararat. W szczególności w samym Stambule oraz we wschodniej części Turcji, przy granicy irańskiej, w miejscowości Doğubayazıt.

Wszystkie informacje zawarte w niniejszym poście pochodzą z e-booka Informator praktyczny –  Ararat mojego autorstwa, który w całości możecie pobrać tutaj.

Miłego czytania.

Turcja zwiedzanie – Stambuł

Będąc w Stambule nie można nie odwiedzić Pałacu sułtańskiego Topkapi.

Jest to była rezydencja Sułtanów przez ponad 380 lat.

Pałac składa się z kilku dziedzińców. Części mieszkalnej rodziny sułtańskiej, czyli haremu oraz ogrodu, który obecnie pełni funkcje parku miejskiego i jest ogólnie otwarty dla wszystkich.

Warto też odwiedzić Hagia Sophia.

Obecnie jest to muzeum zlokalizowane w dawnym meczecie. Niegdyś w minarecie, który po zdobyciu Konstantynopola przez Turków, został wybudowany z wykorzystaniem wcześniejszej chrześcijańskiej świątyni z okresu bizantyjskiego.

Polecam też odwiedzić niedaleko położony Błękitny Meczet.

Jest to największy meczet imperium osmańskiego wybudowany z inicjatywy sułtana Ahmeda I.

Nazwa meczetu pochodzi od błękitnych ornamentów roślinnych umieszczonych na płytkach fajansowych na ścianach galerii, we wnętrzu budowli.

Warto też zobaczyć Meczet Sulejmana.

Wybudowany za panowania Sulejmana Wspaniałego na trzecim z siedmiu wzgórz Stambułu na zboczu schodzącym do Złotego Rogu. Jest to drugim co do wielkości meczetem w mieście po Błękitnym Meczecie.

Za budowlą zlokalizowany jest cmentarz. Mauzoleum samego sułtana Sulejmana Wspaniałego i jego żony Hürrem Sultan.

Atrakcja warta zobaczenia jest Wielki Bazar. Jeden z największych bazarów w całej Turcji.

Bazar zajmuje powierzchnię 30 hektarów. Ma 61 ulic z około 3500 sklepikami. Na terenie bazaru znajdziemy restauracje i kawiarnie, dwa meczety oraz cztery fontanny. Na bazarze można kupić między innymi przyprawy, biżuterię, wyroby garncarskie oraz dywany.

Pałac Ishaka Paszy

Turcja zwiedzanie – Doğubayazıt

Osoby wybierające się na szczyt Ararat, przebywając w Doğubayazıt mogą zwiedzić Pałac Ishaka Paszy.

Jest to budowla warowna postawiona na wysokości 2 000 m n.p.m.

Takie warownie były budowane od czasów starożytnych Na obszarze wschodniej Turcji. A obecnie wyglądający pałac został wzniesiony na przełomie XVIII i XIX wieku staraniem wodza miejscowych plemion İshaka Paşy.

Pałac jest udostępniony zwiedzającym i można w nim podziwiać zachowane do dzisiaj m.in. pozostałości haremu i meczet ze zdobnymi reliefami i malowidłami.

Najpopularniejsze atrakcje turystyczne w Turcji

Oprócz typowo turystycznych miejsc z pięknymi plażami i malowniczymi miasteczkami, wybierając się do Turcji z pewnością warto zobaczyć Kapadocję.

Niezwykłe miejsce o charakterystycznym księżycowym krajobrazie, pełne kanionów powstałych w wyniku erozji tufowych skał wulkanicznych.

Innym ciekawym miejscem jest Pamukkale.

Gdzie największą atrakcję stanowią oryginalne formy skalne powstałe z wapiennych wodospadów z wypływających gorących źródeł  bogatych w związki wapnia i  dwutlenku węgla.

Pasjonaci historii na pewno zechcą odwiedzić starożytne miasto Efez.

Gdzie znajduje się Świątynia Artemidy. Jedno z siedmiu cudów świata lub Troję. Legendarne miasto, w którym rozegrała się słynna wojna trojańska.

Natomiast osoby spragnione typowo miejskiego klimatu zwiedzania powinny koniecznie zobaczyć stolicę Turcji, Ankarę lub miasto Stambuł.

.

Więcej informacji na temat organizacji wyjazdu na szczyt Ararat znajdziesz tutaj.

 

Tradycyjnie w kwestiach różnych pytań zapraszam do kontaktu poprzez formularz kontaktowy lub maila kontak@magdalenaboczek.com.

Zapraszam także do obserwacji mojego konta na Instagramie i Twitter, gdzie na bieżącą pokazuje wam co u mnie się dzieje oraz polubienia strony na Facebook’u, gdzie pojawia się więcej górskich wpisów.

.

Z górskimi pozdrowieniami

.

podpis

.

Opis fotografii:

Zdjęcie 1 – Hagia Sophia w Stambule

Zdjęcie 2 – Pałac Ishaka Paszy w Doğubayazıt


postów na blogu Ararat

Zaobserwuj Magdalena Boczek:

Mam na imię Magda. Swoją przygodę z górami rozpoczęłam ponad 10 lat temu. Od tego czasu brałam udział w kilkudziesięciu wyjazdach i wyprawach górskich w różne zakątki świata. Jeśli lubisz jeździć w góry tak jak ja i chcesz zorganizować swój własny wyjazd w góry wysokie? To jesteś we właściwym miejscu. Pomogę ci zorganizować każdą wyprawę górską!

Latest posts from