Teneryfa zwiedzanie – Co warto zobaczyć?

with Brak komentarzy

Teneryfa zwiedzanie - Co warto zobaczyć

Teneryfa zwiedzanie, czyli kilka słów o tym co warto zobaczyć podczas wyjazdu na jedną z kanaryjskich wysp, wyspę Teneryfa?

Wyspa Teneryfa to największa i najbardziej zaludniona wyspa należąca do Wysp Kanaryjskich.

Teneryfa to także wyspa pochodzenia wulkanicznego. Dzięki czemu możemy dzisiaj podziwiać na wyspie takie pasma jak masyw Anaga, góry Teno czy też najwyższy szczyt całego archipelagu i Hiszpanii wulkan Pico de Teide.

Ale to nie wszystko.

Na samej wyspie, oprócz pasm górskich, jest sporo atrakcji turystycznych, o czym przeczytacie więcej poniżej.

Jednym słowem na Teneryfie trudno się nudzić.

A jeżeli temat wyspy Teneryfa bardzo was interesuję. To nadmieniam, że wszystkie informacje zawarte w niniejszym poście pochodzą z e-booka mojego autorstwa „Informator praktyczny –  Teneryfa”, który w całości możecie pobrać tutaj.

Miłego czytania.

Teneryfa zwiedzanie – Co warto zobaczyć?

Miłośnicy górskich wędrówek, oprócz wizyty w Parku Narodowym Teide, powinni odwiedzić góry Anaga. Położone są północnej części wyspy z pięknymi formacjami skalnymi najstarszymi na wyspie.

Warto też zobaczyć piękny wąwóz Masca, położony w górach Teno w północno zachodniej części wyspy oraz ogromne klify Los Gigantes.

Teneryfa to także wyspa pięknych plaż, w tym także wulkanicznych z czarnym piaskiem, ale nie tylko.

Na pewno warto odwiedzić plaże w El Medano, a w szczególności Playa de la Tejita.

Poszukiwacze żółtego piasku powinni wybrać się na Playa de las Teresitas. Gdzie znajduje się plaża powstała w wyniku przetransportowania piasku przez silne wiatry z saharyjskiej pustyni.

Poza tym na Teneryfie można miło spędzać czas odwiedzając winnice oraz biorąc udział w licznych festiwalach, w szczególności w okresie karnawału.

A i tak, to nie wszystkie atrakcje, jakie oferuje wyspa Teneryfa.

Teneryfa – masywy górskie

Największymi górskimi atrakcjami wyspy Teneryfa są m.in.: wulkan Pico de Teide, Las Cañadas del Teide, półwysep Punta de Teno, Sendero de Sentidos (Szlak Zmysłów) poprowadzony przez las laurowy, Park Krajobrazowy Teno, wąwóz Masca, klify Los Gigantes, Barranco de Infierno (Piekielny Wąwóz).

Na obszarze Teneryfy występują trzy masywy górskie:

  • Teide położony w centralnej części wyspy z najwyższym szczytem wyspy, wulkanem Pico de Teide (3718 m n.p.m.).
  • Teno położony w północno – zachodniej części wyspy z najwyższym szczytem Montaña de Gala (1342 m n.p.m.).
  • Anaga położony w północno – wschodniej części wyspy z najwyższym szczytem Cruz de Taborno (1024 m n.p.m.).

A także masyw Adeje położony w południowej części wyspy z najwyższym szczytem Roque del Conde (1001 m n.p.m.). Masyw ten w wyniku licznych procesów geologicznych, w tym intensywnej erozji, utracił swój górski charakter.

Park Narodowy Teide

Park Narodowy Teide położony jest na powierzchni ponad 18 000 ha, na której wytyczono ponad 30 szlaków turystycznych.

Szlaki posiadają różne skale trudności, poza tym są bardzo dobrze oznakowane i często są trasami okrężnymi. Zarówno w El Portillo, jak i Paradorze można zapoznać się z przebiegiem szlaków lub uzyskać papierowy prospekt, który jest dostępny w wersji elektronicznej na stronie.

Najbardziej uczęszczane szlaki Parku Narodowego Teide to:

Ruta del Crater del Teide – Telesforo Bravo (szlak nr 10) to szlak prowadzący z górnej stacji kolejki pod sam krater wulkanu Teide. Podejście zajmuje ok. 40 minut.

Ruta Mirador de la Fortaleza (szlak nr 11) szlak prowadzi na punkt widokowy Fortaleza, z którego rozciąga się najpiękniejszy krajobraz, nie tylko na sam wulkan Pico de Teide, ale także otaczający wyspę ocean.

Ruta Mirador del Pico Viejo (szlak nr 12) szlak prowadzący także na punkt widokowy, z którego można podziwiać zastygłą na zboczach starego szczytu wulkanu lawę oraz formację skalną o charakterystycznych kształtach, Roques de García.

Teneryfa zwiedzanie
Park Krajobrazowy Anaga

Parku Krajobrazowy Anaga, położony jest w północno-wschodniej części wyspy Teneryfa.

To część masywu górskiego ze ściśniętymi głębokimi wąwozami, pokrytymi lasami wawrzynowymi i licznymi folwarkami.

Park położony jest w niedalekiej odległości od miasta La Laguna, które zostało wpisane na listę dziedzictwa światowego UNESCO, oraz od stolicy wyspy Teneryfy, Santa Cruz.

W parku wytyczony jest szlak pieszy Vueltas de Taganana, wiodący przez gęsty las wawrzynowy i historyczny folwark Taganana. Po drodze można skosztować kąpieli na plaży Benijo lub Roque de Las Bodegas.

Podczas wędrówki po górach Anaga można przenocować w schronisku Montes de Anaga lub w jednym z licznych domów turystyki wiejskiej.

Park Krajobrazowy Teno

Park Krajobrazowy Teno stanowi masyw górski przekraczający 1300 metrów wysokości, zajmujący niemal całą zachodnią część wyspy Teneryfa.

Na obszarze parku znajduje się sporo dobrze oznakowanych sieć szlaków pieszych. Z tego 10 szlaków niezależnymi oraz dwa szlaki samodzielne.

Przed wyruszeniem w góry warto zasięgnąć informacji o wszystkich górskich trasach w Centrum dla Odwiedzających Los Pedregales.

Centrum zlokalizowane jest w. dolinie El Palmar. Można w nim zarezerwować miejsce na wycieczkę prowadzona przez przewodników parku lub nabyć lokalne produkty, takie jak miód lub szafran.

Niecały kilometr od centrum znajduje się strefa kempingowa Los Pedregales, idealne miejsce na piknik lub spędzenie nocy pod namiotem.

Przez centralną oś masywu przechodzi szlak z miejscowości San José de Los Llanos do Punta de Teno. Najbardziej wysuniętego na zachód punktu Teneryfy.

Ten 14-kilometrowy szlak przemierza park od wschodu do zachodu skrajem Cordillera Dorsal.

Innym popularnym szlakiem jest szlak, który łączy miejscowości Erjos i Los Silos. Ze spektakularnym zejściem oferującym widok na północną część Isla Baja, rozległą równinę nadbrzeżną obsadzoną drzewami bananowymi.

Podczas pobytu w górach Teno można przenocować w licznych prywatnych domach wiejskich rozrzuconych po całym parku albo w schronisku pod nazwą Albergue de Bolico.

Schronisko Albergue de Bolico, położone w okolicy miejscowości Las Portelas, przy lesie wawrzynowym. Oferuje pokoje do wyłącznego użytku oraz wieloosobowe.

Na terenie schroniska mieści się spora i dobrze wyposażona kuchnia. Oddzielne prysznice dla kobiet i mężczyzn oraz dość spory salon połączony z recepcją. Na miejscu nie ma możliwości wykupu gotowych posiłków.

W samym górach Teno warto odwiedzić wąwóz położony w wiosce Masca.

A także pobliskie wioski z domami o charakterystycznej budowie, pokryte bazaltowymi dachami.

Mierzący 4,5 km wąwóz Barranco de Masca prowadzi do plaży Playa de Masca.

Istnieje możliwość powrotu z plaży w Masca statkiem do miejscowości Los Gigantes.

Cena rejsu łodzią to koszt ok. 50 zł od osoby.

Rejs można zarezerwować bezpośrednio w barach w wiosce Masca lub z wyprzedzeniem w lokalnym biurze podróży.

Więcej informacji na temat wyspy Teneryfa przeczytasz tutaj.

Osoby zainteresowane tematem organizacji wyjazdu na wulkan Pico de Teide zapraszam tutaj. Pod tym linkiem znajdziesz więcej informacji.

Tradycyjnie w kwestiach różnych pytań zapraszam do kontaktu poprzez maila kontak@magdalenaboczek.com.
Zapraszam także do obserwacji mojego konta na Instagramie i Twitter, gdzie na bieżącą pokazuje wam co u mnie się dzieje oraz polubienia strony na Facebook’u, gdzie pojawia się więcej górskich wpisów.

Z górskimi pozdrowieniami

.

podpis

.

Opis fotografii:

Zdjęcie 1 – Góry Teno

Zdjęcie  2 – Park Narodowy Teide


Zaobserwuj Magdalena Boczek:

Mam na imię Magda. Swoją przygodę z górami rozpoczęłam ponad 10 lat temu. Od tego czasu brałam udział w kilkudziesięciu wyjazdach i wyprawach górskich w różne zakątki świata. Jeśli lubisz jeździć w góry tak jak ja i chcesz zorganizować swój własny wyjazd w góry wysokie? To jesteś we właściwym miejscu. Pomogę ci zorganizować każdą wyprawę górską!

Latest posts from