Tanzania zwiedzanie – Co warto zobaczyć?

with Brak komentarzy

Tanzania zwiedzanie Blue Safari Zanzibar

Tanzania zwiedzanie, czyli kilka słów o tym co warto zobaczyć turystycznie podczas wyjazdu na szczyt Kilimanjaro.

Chyba każdy nie ma wątpliwości, że największą turystyczna atrakcją Tanzanii, jest najwyższy szczyt Afryki, wulkan Kilimanjaro.

Bynajmniej ja nie znam takiej osoby, która by nie znała tego szczytu.

Kolejną popularną atrakcją tego afrykańskiego kraju jest wyspa Zanzibar. Złote piaski, lazurowa woda, ale nie tylko. Ta wyspa kryje również inne atrakcje.

A to tylko niewielka część tego, co ma do zaoferowania ten kraj.

W dzisiejszym poście chciałabym właśnie choć trochę opisać najpopularniejsze atrakcje Tanzanii, które uważam, że warto zobaczyć podczas wyjazdu na Kilimanjaro.

Wszystkie informacje zawarte w niniejszym poście pochodzą z dwóch e-booków mojego autorstwa z  „Informatora praktycznego –  Kilimanjaro” oraz „Informatora praktycznego –  Zanzibar”, które w całości możecie pobrać tutaj i tutaj.

Tanzania zwiedzanie – Moshi i okolice

Moshi to miasto położone w pobliżu masywu wulkanicznego Kilimanjaro.

Znajduje się tutaj bogaty wybór agencji trekkingowych organizujących wejście na wulkan Kilimanjaro oraz innych wycieczek nawet kilkudniowych w ramach Safari.

W mieście można skorzystać dość dużej bazy hotelowo – hostelowej na każdą kieszeń, zrobić tradycyjne zakupy oraz wybrać się do lokalnej restauracji.

Mimo, że miasto pełni głównie rolę noclegową przed wyjazdem na szczyt Kilimanjaro, to można co nie co tutaj zobaczyć. Lokalną atrakcją miasta są gorąco źródła Kikuletwa, wodospady Materumi oraz jezioro Chala.

Tanzania zwiedzanie – Safari

Jak już wspomniałam Safari to najpopularniejsza turystyczna atrakcja Tanzanii po trekkingu na wulkan Kilimanjaro.

Spora ilość parków narodowych w Tanzanii powoduje, że w ofercie lokalnych biur podróży znajdują się nawet kilkudniowe wycieczki Safari.

Najpopularniejszymi parkami krajobrazowymi Tanzanii godnymi zainteresowania są Park Ngorongo, położony na obszarze ogromnego krateru wulkanicznego, wewnątrz którego rozciągają się łąki pełne zwierząt, w tym m.in. lwów, słoni, zebr, antylop czy też flamingów, Park Narodowy Serenget, obszar równiny pokryty głównie trawą o powierzchni 15 tys. km2, gdzie można spotkać zwierzęta w ogromnych ilościach oraz Park Narodowy Manyara, niewielki park położony u wybrzeży jeziora Manyara, zamieszkały przez liczne gatunki ptaków, hipopotamy, liczne żyrafy, pawiany czy też słonie.

Tanzania zwiedzanie - Park Narodowy Jozani Forest

Zanzibar zwiedzanie

Zanzibar, to jedna z wysp należących do Tanzanii, położonych na Oceanie Indyjskim.

Co prawda wyspa politycznie należy do Tanzanii, to jednak stanowi własna autonomię, a tym samym posiada własny parlament, rząd i prezydenta.

Mimo, iż wyspa Zanzibar, głównie kojarzy się ze złotymi piaskami i turkusową wodą oceanu, to jednak warto choć na trochę zostawić plażowanie i zapoznać się z historia wyspy odwiedzając miasto Stone Town, odwiedzić pobliskie lasy i plantacje przypraw, czy też zajrzeć do podwodnego świata na jednaj z małych rajskich wysepek.

Stone Town, czyli Kamienne Miasto i stolica Zanzibaru, to najstarsza część wyspy.

Miasto niegdyś pełniło role centrum wschodnioafrykańskiego handlu niewolnikami miedzy Azją i Afryką. Dzisiaj zamieszkiwane jest przez Arabów, Hindusów, Europejczyków i Afrykańczyków.

Głównymi atrakcjami miasta Stone Town są Stary Fort, Dom Frediego Mercur’ego. Promenada z parkiem nad wybrzeżem oraz liczne targi z żywnością i stragany z pamiątkami.

Prison Island zwana także Changuu to wyspa na której niegdyś znajdowało się więzienie dla niepokornych niewolników.

Dzisiaj wyspę można zwiedzać, i zobaczyć jej główną atrakcje, czyli żółwie olbrzymie. Wyspa ma 800 m długości i 230 metrów szerokości.

Kolejna atrakcją Zanzibaru jest plantacja przypraw, inaczej zwana „Spice tour”. Jest to wycieczka 3-4 godzinna. Podczas której można zobaczyć wiele rośli i przypraw w tym m.in. kurkumę, gałkę muszkatołową, kakaowiec, wanilię, pieprz czarny, cynamon, goździki, chili, imbir i wiele innych.

Warto też wybrać się na Blue Safari. Jest to rejs po obszarze chronionym, gdzie znajduje się zatoka Menai.

Podróż rozpoczyna się w wiosce Fumba, skąd wyrusza się na ocean tradycyjna drewniana łowiecką łodzią na wyspę Kwale. Pierwszym punktem programu wycieczki jest wizyta i kąpiel w naturalnej lagunie. Można tutaj podziwiać niezwykłe formacje skalne wyrzeźbione przez wodę podczas przypływów i odpływów.

Następnie większość wycieczek wybiera się na piaszczysta plażę oraz snurkowanie, aby móc podziwiać rafy koralowe zatopione w oceanie. Ostatnim punktem wycieczki jest lunch na wyspie Kwale, wizyta pod baobabem oraz zakupy na lokalnych straganach na wyspie.

Miłośnicy przyrody powinni odwiedzić Jozani Forest.

Jeden z Parków Narodowych Tanzanii, który obecnie stanowi jedynie fragment lasu, jaki niegdyś pokrywał całą wyspę Zanzibar.

Wycieczka obejmuje ponad godzinny spacer z przewodnikiem po lesie. Podczas którego można podziwiać różne odmiany fauny i flory, w tym w szczególności małpy szare i czerwone. Te ostatnie występujące tylko na wyspie Zanzibar.

 

Więcej informacji na temat organizacji wyjazdu na wulkany Kilimanjaro znajdziesz tutaj.
Tradycyjnie w kwestiach różnych pytań zapraszam do kontaktu poprzez maila kontak@magdalenaboczek.com.
Zapraszam także do obserwacji mojego konta na Instagramie i Twitter, gdzie na bieżącą pokazuje wam co u mnie się dzieje oraz polubienia strony na Facebook’u, gdzie pojawia się więcej górskich wpisów.

 

Z górskimi pozdrowieniami

.

podpis

.

Opis fotografii:

Zdjęcie 1 – Blue Safari Zanzibar

Zdjęcie  2 –  Park Narodowy Jozani Forest


Promocyjne Kilimanjaro

Zaobserwuj Magdalena Boczek:

Mam na imię Magda. Swoją przygodę z górami rozpoczęłam ponad 10 lat temu. Od tego czasu brałam udział w kilkudziesięciu wyjazdach i wyprawach górskich w różne zakątki świata. Jeśli lubisz jeździć w góry tak jak ja i chcesz zorganizować swój własny wyjazd w góry wysokie? To jesteś we właściwym miejscu. Pomogę ci zorganizować każdą wyprawę górską!

Latest posts from