Sprzęt Bromo – Co zabrać ze sobą?

with Brak komentarzy

sprzęt Bromo - widok z wulkanu Bromo

W dzisiejszym poście chciałabym przedstawić moje propozycje sprzętu, który warto ze sobą zabrać wybierając się na wulkan Bromo, położony na wyspie Jawa w Indonezji.

Ale za nim przejdę do szczegółów, kilka słów o samym szczycie Bromo.

A zatem …

Wulkan Bromo położony jest w centralnej części ogromnej kaldery wulkanu Tengger o średnicy ponad 10 km. Krater ten powstał w wyniku erupcji ogromnego wulkanu wiele lat temu.

Wulkan Bromo położony w Parku Narodowym Bromo – Tengger – Semeru na wyspie Jawa i jest wypełniony szarym wulkanicznym piaskiem.

Sam park narodowy jest największą i najpopularniejszą atrakcją turystyczną całej Indonezji.

Obejmuje on swoją powierzchnią wspomnianą już wcześniej ogromną kalderę wulkanu Tangger, wewnątrz którego znajdują się trzy młodsze wulkany: wulkan Bromo – 2392 m n.p.m., wulkan Batok – 2440 m n.p.m. oraz wulkan Kursi – 2581 m n.p.m. A także widoczny z daleka wciąż aktywny wulkan Semeru.

Wulkan Bromo ze względu na swoje położenie, aktywność wulkaniczną oraz sąsiedztwo z innymi wulkanami wizualnie robi niesamowite wrażenie.

Warto też wspomnieć, że na samej wyspie Jawa znajduje się ok. 120 wulkanów. Z czego ponad 30 jest aktywnych sejsmicznie. Zresztą sama wyspa, jak i pozostałe wyspy należące do Indonezji, maja pochodzenie wulkaniczne.

Tyle słowem wstępu.

Dla zainteresowanych wspomnę tylko, że gotową pełną listę sprzętu jaki ja zabrałam ze sobą wybierając się na szczyt Bromo można pobrać tutaj.

Jak się ubrać na szczyt Bromo?

W przypadku wulkanu Bromo nie ma potrzeby zabierania ze sobą zbyt ciepłych ubrań.

Nawet poza sezonem na wyspie jest bardzo ciepło. Ale niestety wilgotno i parno, ze względu na liczne i dość silne opady deszczu.

To na co warto zwrócić uwagę, to fakt, iż do szczytu wychodzi się nocą.

Większość lokalnych touroperatorów organizuje swoje wyjazdy wraz z możliwością oglądania wschodu słońca. Stąd taka nocna pora wyjazdu.

Dlatego też warto jednak zabrać ze sobą cieplejszą bluzę i nawet dłuższe spodnie.

Ja standardowo polecam na tego typu wyjazdy zaopatrzyć się w spodnie z rozpinanymi nogawkami. Wtedy, na wypadek cieplejszej pogody, możemy spodnie przerobić na spodenki.

Co do obuwia, bo zapewne one wzbudzą najwięcej emocji, jak zwykle, polecam zabrać te zakryte. Mogą być adidasy lub nawet trampki.

Dobrze by były wygodne i zakryte. Dlaczego?

A no dlatego, że wchodząc na sam krater wulkanu Bromo napotkamy na teren piaszczysty. A wręcz pyłowy, wulkaniczny.

Co prawda sama trasa na grzbiet krateru wiedzie przez schody, to jednak osłonięta stopa może okazać się znacznie bardziej komfortowym rozwiązaniem.

Ale jak tam ktoś woli. Można i nawet zabrać ze sobą klapki. Z tym, że w takim wypadku znacznie wygodniejsze będą jednak sandały.

sprzęt Bromo - podejście na szczyt Bromo

Sprzęt Bromo – nocleg

Podczas wyjazdu na wulkan Bromo śpimy w hotelach, zatem nie ma potrzeby taszczenia za sobą żadnego sprzętu biwakowego.

No ale jak ktoś już chce, z różnych względów, to oczywiście można ze sobą zabrać pościel śpiworową.

Taka opcja na pewno jest lepsza od typowego śpiwora. Który mimo, że będzie przeznaczony na wyższe temperatury, to jednak zdecydowanie będzie za ciepły jak na taki klimat.

Sprzęt Bromo – co jeszcze warto zabrać?

Niewielki plecak, który pomieści niezbędny prowiant o czym za chwilę.

Po prostu nie ma potrzeby taszczyć ze sobą jakiegoś ogromnego wora na plecach.

Co do jedzenia, to oczywiście zabieramy co tam chcemy wedle uznania i własnych preferencji smakowych.

Warto zaopatrzyć się w butelkę wody i zabrać drobne przekąski. Nie koniecznie trzeba zabierać je z Polski, ponieważ sporo tego typu produktów jest dostępnych w każdym sklepie spożywczym na Jawie.

To co jeszcze warto ze sobą zabrać, to okulary przeciwsłoneczne i krem z filtrem.

Przyda się też jakieś nakrycie na głowę, ze względu na mocne słońce.

Poza sezonem warto też zabrać ze sobą płaszcz przeciwdeszczowy i choćby worek na śmieci lub reklamówkę jako ochraniacz na plecak przed opadami.

A potrafi lać na Jawie w okresie monsunowym jak nigdy.

Więcej o szczycie Bromo

Jeżeli temat szczytu Bromo bardzo was interesuje i chcielibyście więcej dowiedzieć się o organizacji wyjazdu na ten wulkan to polecam inne artykułu na mojej stronie, które znajdziecie tutaj.
Przypominam, że moją listę rzeczy, które zabrałam na szczyt Bromo znajdziecie tutaj.

Mam nadzieję, że kwestię sprzętu na wulkan Bromo już wyczerpałam niniejszym postem, jednak gdyby jeszcze były jakieś pytania dotyczące samego już wyjazdu na szczyt Bromo to zapraszam do kontaktu.

 

Tradycyjnie w kwestiach różnych pytań zapraszam do kontaktu poprzez maila kontak@magdalenaboczek.com.
Zapraszam także do obserwacji mojego konta na Instagramie i Twitter, gdzie na bieżącą pokazuje wam co u mnie się dzieje oraz polubienia strony na Facebook’u, gdzie pojawia się więcej górskich wpisów.

 

Z górskimi pozdrowieniami

.

podpis

.

Opis fotografii:

Zdjęcie 1 – Widok z krateru dymiącego wulkanu Bromo

Zdjęcie 2 – Podejście na wulkan Bromo


Promocyjne Jawa

Zaobserwuj Magdalena Boczek:

Mam na imię Magda. Swoją przygodę z górami rozpoczęłam ponad 10 lat temu. Od tego czasu brałam udział w kilkudziesięciu wyjazdach i wyprawach górskich w różne zakątki świata. Jeśli lubisz jeździć w góry tak jak ja i chcesz zorganizować swój własny wyjazd w góry wysokie? To jesteś we właściwym miejscu. Pomogę ci zorganizować każdą wyprawę górską!