Przewodnik o Tatrach i nie tylko, moje propozycje

with Brak komentarzy

Przewodnik o Tatrach

Przewodnik o Tatrach, to już ostatnie moje propozycje książek, które ułatwią organizację górskich wycieczek. Tym razem w polskie Tatry.

O ile w poprzednich moich postach dość często marudziłam, że brak jest porządnych górskich przewodników po Alpach, Himalajach czy Andach. To tym razem dla odmiany muszę potwierdzić, iż przewodników o Tatrach jest zatrzęsienie.

Dlatego, aby nie powtarzać tytułów tych przewodników o Tatrach, o których już wie niemal każdy górołaz, postanowiłam wygrzebać ze swoich książkowych zasobów te, które mają zupełnie inny charakter i są wręcz unikatowe.

Niestety ze względu na swoją unikatowość nie są popularne, a co za tym idzie mogą być trudno dostępne.

Mimo tego myślę, że warto o nich wspomnieć.

A są nimi.

Przewodnik o Tatrach poza szlakiem

Na początek coś dla osób, które już posiadają górskie doświadczenie i znudziło im się chodzenie starymi utartymi tatrzańskimi szlakami.

Czyli trzytomowa seria przewodników „Nieznane Tatry – Przewodnik wysokogórski” autorstwa Leszka Jaćkiewicza. Wydane w wydawnictwie miesięcznika Góry. Ja posiadam wydania z 20009 i 2010 roku.

Tom I opisuje drogi wejścia na takie szczyty jak Gierlach, Łomnica, Lodowy, Durny, Jaworowe, Kończystą, Młynarz, Niższe Rysy, Świstowy, Cubrynę, Wielicki, Mały Lodowy, Śnieżny oraz Mięguszowiecki.

W pierwszym tomie opisanych jest w sumie kilka dróg wejścia na 30 tatrzańskich szczytów.

Tom II obejmuje drogi wejścia na takie szczyty jak Kieżmarski, Kołowy, Baranie Rogi, Widły, Wołowa Turnia, Czarny, Żabi Koń, Wołoszyn, Murań, Staroleśny, Kamienista, Ostra czy Kozia Turnia.

W drugim tomie zostało opisanych w sumie 25 tatrzańskich szczytów.

Tom III natomiast obejmuje takie szczyty jak Batyżowiecki, Wysoką, Rumanowy, Ostry, Żabi Wyżni, Mnich, Zadni Mnich, Ganek, Mięguszowieckie, Kaczy, Żabi Mnich, Smoczy czy Hruby Wierch.

W tomie tym opisano drogi wejścia na 25 szczytów.

Wszystkie przewodniki posiadają wygodny kieszonkowy format, który bez problemu można zabrać ze sobą w teren.

Poza tym każda z dróg wejścia jest szczegółowo opisana i posiada dodatkowo określony czas przejścia oraz skalę trudności.

Przewodniki posiadają wiele kolorowych zdjęć szczytów i mapek graniowych z oznaczonym przebiegiem opisanych dróg.

Przewodniki zdecydowanie polecam osobą, które posiadają bardzo duże doświadczenie w turystyce wysokogórskie i mają bogatą wiedzę dotyczącą topografii Tatr.

Zgodnie z informacją zamieszczoną w przewodnikach przez autora niektóre z opisanych tras na konkretne szczyty są całkowicie wyłączone z ruchu wspinaczkowego dla taterników oraz dla przewodników tatrzańskich. I można na nie wejść po uzyskaniu zgody Parku Narodowego, zazwyczaj w celach jedynie naukowych.

Przewodnik o Tatrach i inne

Przewodnik o Tatrach trochę geologicznie

Czas na kolejny unikat, czyli przewodnik o Tatrach pt. „Po graniach Tatr – Przewodnik geologiczny dla turystów” autorstwa Aleksandry Gawędy.

Przewodnik ukazał się dzięki wydawnictwu dobrewydawnictwo.pl w 2010 roku.

Jako geolog nie ukrywam, iż bardzo chciałam wam trochę opowiedzieć o tym przewodników.

Mimo, iż Tatry nie są wdzięcznym miejscem do geologicznych eskapad terenowych, a poszukiwanie śladów geologicznych jest w tych górach dość sporym wyzwaniem. To myślę, że osoby znudzone chadzaniem ciągle tymi samymi dobrze znanymi szlakami powinny się tym przewodnikiem zainteresować.

Na pewno za jego sprawą będzie można spojrzeć na Tatry z zupełnie innej strony.

Moim zdaniem przewodnik ten stanowi fajne preludium do poznania geologii nie tylko samych Tatr.

Znajdziemy w im krótki opis historii geologiczno – złożowej Tatr. Poradnik dla początkujących jak rozpoznawać minerały i skały. Kilka słów na temat powstania Tatr. I najważniejsze siedem geologicznych tras po Tatrach.

A wszystko podane w przystępny sposób dla każdego. Za pomocą licznych kolorowych zdjęć i mapek.

Poza tym przewodnik mam mały podręczny format, który bez problemu zabierzemy ze sobą na każda trasę..

Naprawdę polecam.

Przewodnik o górach dla biegaczy

Ostatnia moja propozycją może nie jest do końca przewodnikiem tylko o Tatrach, ale jak najbardziej zawiera element tatrzański.

Jest to przewodnik „Przez polskie góry. Przewodnik biegacza”. Autorstwa Natalii Tomasik i Marcina Świerca. Wydany przez wydawnictwo Bezdroża w 2016 roku.

Jak sama nazwa wskazuje jest to górski przewodnik dla tych co kochają biegać w górach.

Znajdziemy w nim opisy biegowy tras ze wszystkich górskich pasm Polski. Beskidu Sądeckiego, Pienin, Gorców, Beskidu Makowskiego i Wyspowego, Beskidu Małego, Beskidu Żywieckiego, Beskidu Śląskiego, Sudetów oraz Tatr.

W przewodniki znajdziemy także krótki przewodnik jak się przygotować do biegania po górach. Jaki zabrać ze sobą sprzęt. Co jeść na trasie i jak sobie radzić z ewentualnymi kontuzjami.

Opisy tras zawierają szczegółowe mapki tras, profile przewyższeń, długość trasy, określoną trudność i orientacyjny czas biegu. Wskazano także rodzaj trenu, sumę przewyższeń do pokonania i oszacowano ilość płynów do zabrania na trasę.

Przewodnik, mimo że opisuje trasy typowo biegowe, to także jest fajnym rozwiązaniem dla piechurów.

 

 

Mam nadzieję, że przedstawiony przez mnie spis w kategorii przewodnik o Tatrach i nie tylko wam się spodobał.

Jeżeli znacie inne ciekawe książki i przewodniki o Tatrach oraz innych polskich górach i chcielibyście się nimi podzielić, to chętnie o nich przeczytam.

 

Jeżeli taka tematyka książkowa wam się podoba, to zapraszam tutaj, gdzie znajdziecie wszystkie posty z kategorii książkowo – poradnikowej.

 

Ponadto przygotowałam spis wszystkich polecanych dotychczas przeze mnie przewodników górskich do ściągnięcia w formie pdf, który znajdziecie tutaj.

 

Zapraszam także do obserwacji mojego konta na Instagramie i Twitter, gdzie na bieżącą pokazuje wam co u mnie się dzieje oraz polubienia strony na Facebook’u, gdzie pojawia się więcej górskich wpisów.

 

Z górskimi pozdrowieniami

.

podpis


Promocja posty o ksiązkach

 

 

Zaobserwuj Magdalena Boczek:

Mam na imię Magda. Swoją przygodę z górami rozpoczęłam ponad 10 lat temu. Od tego czasu brałam udział w kilkudziesięciu wyjazdach i wyprawach górskich w różne zakątki świata. Jeśli lubisz jeździć w góry tak jak ja i chcesz zorganizować swój własny wyjazd w góry wysokie? To jesteś we właściwym miejscu. Pomogę ci zorganizować każdą wyprawę górską!

Latest posts from