Przewodnik o Andach, moje propozycje

with Brak komentarzy

Przewodnik o Andach i Aconcagua

Przewodnik o Andach, to kolejne moje propozycje górskich książek, które ułatwią organizację górskich wyjazdów. Tym razem do Ameryki Południowej.

Przyznam się szczerze, że nie jest łatwo znaleźć przewodnik o Andach w wersji papierowej.

Może ze względu na fakt, iż Andy, jako pasmo górskie kojarzy się głównie ze szczytem Aconcagua. I tyle.

A szkoda. Bo Ameryka Południowa pod względem górskim ma naprawdę dość sporo do zaoferowania.

Począwszy od łatwych szczytów pięciotysięcznych, przez dość wysokie i wymagające wulkany, kończąc na szczytach trudnych, wspinaczkowych, w lodowcowym terenie o typowym stylu alpejskim.

Ogromna liczba szczytów i rozległe pasma, sprawiają, że w Andach nie da się nudzić. Czego dowodem są poniższe przewodniki o tych górach.

Przewodnik o Andach najlepszy jaki znam

Jeśli uważasz, że w Ameryce Południowej nie ma co robić pod względem górskim, to ten przewodnik o Andach jest dla ciebie.

Serio. Wystarczy do niego zajrzeć i od razu człowiek zmienia zdanie.

Mowa oczywiście o przewodniku Andy – 320 łatwych i trudnych andyjskich szczytów autorstwa Johna Biggera. Wydawnictwa Sklep podróżnika. Ja posiadam egzemplarz z 2012 roku.

W ponad trzystu stronnicowej książce znajdziemy opisy 320 szczytów położonych w Andach. W tym mapki lokalizacyjne, oznakowane drogi wejścia, kolorowe zdjęcia szczytów oraz krótkie opisy samego wejścia z oszacowanym czasem i trudnością wejścia.

Cały przewodnik obejmuje swoim zakresem tematycznym tylko góry położone na kontynencie południowo amerykańskim. Od Patagonii, przez Andy Centralne, aż po północe obszary Kolumbii.

Przewodnik ten polecam w szczególności osobą, które szukają czegoś więcej w górach oraz są andyjskimi świrami, tak jak ja.

Poza tym pozycja ta nie tylko świetnie sprawdzi się przy organizacji wyjazdów w góry, ale także jest świetna pozycja kolekcjonerska dla osób zbierających górskie albumy z różnych zakątków świata.

Lepszej książki z kategorii przewodnik o Andach po prostu nie znajdziecie nigdzie.

Przewodnik dla wybierających się na szczyt Aconcagua

Kolejna moja propozycja przewodnika o Andach, to już zdecydowany klasyk.

Myślę, że większość osób, które wybierają się na szczyt Aconcagua, znają już ten przewodnik.

Ale ponieważ na rynku nie ma innego, równie dobrego, to warto i o nim wspomnieć.

Oczywiście mowa tutaj o przewodniku Aconcagua i okoliczne pasma w Argentynie i Chile, autorstwa Jima Ryan’a. Także wydawnictwa Sklep podróżnika. Ja posiadam wydanie z 2011 r.

Tym razem w książeczce o kieszonkowym formacie, znajdziemy niemal wszystkie najważniejsze informacje dotyczące samego szczytu Aconcagua oraz okolic.

W tym przewodniku zostały opisane szczegółowo najpopularniejsze drogi podejścia, w tym w dwóch wariantach. Drogą normalną z Plaza de Mulas oraz drogą od strony base campu Plaza Argentina.

W przewodniku znajdziemy także dość sporo informacji organizacyjno – formalnych, w szczególności tych dotyczących sprzętu i warunków pogodowych panujących w tej części Andów.

Uważam, że pozycja jest warta uwagi w szczególności dla osób wybierających się na szczyt Aconcagua. Jednak nie jest obowiązkowa.

Bowiem większość informacji dotyczących organizacji wyjazdu na szczyt Aconcagua znajdziemy w internecie.

Moim zdaniem plusem jest format przewodnika, który bez problemu można zabrać ze sobą w podróż. Ja podczas swojego pobytu w Andach, zdołałam przeczytać ten przewodnik kilkanaście razy podczas niepogody, w namiocie.

Okładka książki Przez pustynie na ośnieżone szczyty

Beletrystyka i przewodnik o Andach w jednym

Nie chciałam umieszczać tej książki w tym artykule, ponieważ nie jest to przewodnik o Andach, a raczej książka beletrystyczna.

Jednak za względu na brak pozycji książkowych w Polsce dotyczących pasm górskich z tej części świata. A także fragmentaryczne treści organizacyjne, jakie pojawiają się w tej książce, postanowiłam jednak o niej wspomnieć.

Myślę, że książka ta spodoba się osobą lubiącym czytać różne opowieści z górskich wędrówek.

Ponieważ jest to dość ciekawa i fajna pozycja książkowa, opisująca wejścia na wszystkie najwyższe szczyty położone w Ameryce Południowej i Łacińskiej.

I to w polskim wykonaniu. Ponieważ autorem książki jest Polak Wojciech Lewandowski.

Sama książka nosi tytuł Przez pustynię na ośnieżone szczyty … i została wydana przez Wydawnictwo Sport i Turystyka MUZA SA w 2013.

Książka podzielona jest na rozdziały dotyczące konkretnych szczytów i krajów, gdzie znajdziemy relację z wejścia na szczyt, kolorowe górskie i nie tylko zdjęcia oraz odrobinę skompensowanych informacji organizacyjnych.

Oprócz tego w książce znajdziemy rozdziały dotyczące porad podróżniczych o Ameryce Południowej oraz kilka górskich ciekawostek o samych już Andach.

Sądzę, że książka z pewnością będzie inspiracją dla osób które lubią kolekcjonować górskie szczyty.

Po ukończeniu Korony Ziemi, pomysł jak znalazł.

Mam nadzieję, że przedstawiony przez mnie spis w kategorii przewodnik o Andach wam się spodobał.

Jeżeli znacie inne ciekawe książki i przewodniki o Andach i chcielibyście się nimi podzielić, to chętnie o nich przeczytam.

Jeżeli taka tematyka książkowa wam się podoba, to zapraszam tutaj, gdzie znajdziecie wszystkie posty z kategorii książkowo – poradnikowej.

Z górskimi pozdrowieniami

.

podpis


Materiały do pobrania

Zaobserwuj Magdalena Boczek:

Mam na imię Magda. Swoją przygodę z górami rozpoczęłam ponad 10 lat temu. Od tego czasu brałam udział w kilkudziesięciu wyjazdach i wyprawach górskich w różne zakątki świata. Jeśli lubisz jeździć w góry tak jak ja i chcesz zorganizować swój własny wyjazd w góry wysokie? To jesteś we właściwym miejscu. Pomogę ci zorganizować każdą wyprawę górską!

Latest posts from