Pico de Teide – 3 praktyczne wskazówki

with Brak komentarzy

Pico de Teide trzy praktyczne wskazówki

Jeżeli szukasz dość łatwego szczytu, aby w końcu przekroczyć te magiczne 3000 m n.p.m. w pionie?

To dzisiejszy post powinien cię zainteresować, bo będzie on właśnie o takim szczycie. Na który wcale nie musicie wchodzić na własnych nogach, a możesz na niego niemal w całości wjechać kolejką linową. Co jednak mocno tobie odradzam.

Szczyt Pico de Teide, piękny wulkan położony na jednej z kanaryjskich wysp, Teneryfie.

Szczyt o dość dobrze zorganizowanej logistyce. Łatwo dostępny. Z pięknymi widokami. Bez trudności technicznych. I o wysokości powyżej 3700 m n.p.m.

Jak zorganizować wyjazd na Teneryfę i samo wejście na wulkan Pico de Teide przeczytacie tutaj.

Natomiast dzisiaj zaprezentuję kilka najważniejszych punktów organizacyjnych do ogarnięcia przed samym wyjazdem na ten wulkan.

A są nimi transport lokalny, nocleg w schronisku Refugio Altavista i załatwienie zezwolenia na wejście na Pico de Teide.

Pico de Teide – Transport lokalny

Na początku kwestia logistyczna. Transport lokalny.

Jak dostać się pod wulkan Pico de Teide?

Najlepiej autobusem przewoźnika Titsa linią 348, którego trasa przejazdu przecina wyspę od zachodu ku jej centralnej części, a później na północne wybrzeże.

Autobus wyjeżdża z Puerto de La Cruz i prowadzi przez Park Narodowy Teide do przystanku Las Cañadas del Teide.

Osoby wybierające się na pieszy szlak Teide powinny wysiąść na przystanku Montaña Blanca.

Szczegółowy rozkład jazdy autobusu znajdziecie na stronie przewoźnika. Ponadto dzięki informacją zawartym na stronie Titsa, zaplanujecie podróż na Pico de Teide z każdego zakątka wyspy.

Na linii autobusowej 348 nie obowiązuje zniżkowa karta BonoVia, a koszt przejazdu w jedną stronę wynosi 13 EUR.

Ostatni powrotny autobus spod Pico de Teide odjeżdża z przystanku Parador de Turismo o godzinie 16:00. Należy mieć to na uwadze planując czas wejścia i zejścia z wulkanu Teide.

Pico de Teide podejście do schroniska

Pico de Teide – Schronisko Refugio Altavista

Schronisko Refugio Altavista stanowi punkt noclegowy w drodze na szczyt wulkanu Pico de Teide.

Schronisko położone jest na wysokości 3260 m n.p.m.

Jest to dość spory budynek, w którym znajduje się 54 łóżka z kompletem pościeli, więc nie ma potrzeby zabierania śpiworów ze sobą.

Aby móc przenocować w schronisku należy stosunkowo wcześnie dokonał rezerwacji pobytu. Nocleg w schronisku kosztuje 25 EUR w weekendy i 21 EUR w pozostałe dni tygodnia.

W schronisku oprócz pokoi z piętrowymi łóżkami znajduje się pomieszczenie kuchenne z możliwością przygotowania i zjedzenia własnego posiłku. Jedno dość spore pomieszczenie z maszynami z napojami i przekąskami oraz toalety.

Brak jest możliwości zakupu gotowych posiłków na miejscu, dlatego trzeba zabrać je ze sobą.

Na terenie schroniska działa darmowe wifi, a w samym schronisku można przebywać tylko jedna noc.

Do godziny 17:00 schronisko jest częściowo zamknięte. Otwarty jest tylko główny hol z toaletą i maszynami z napojami. Po tej godzinie rozpoczyna się przydział łóżek.

Łóżka rozłożone są w trzech dość sporych pomieszczeniach i są to łózka piętrowe.

Decydując się na wejście na Pico de Teide z noclegiem w schronisku, nie potrzebujemy dodatkowego pozwolenia. Należy jednak pamiętać, aby schronisko opuścić następnego dnia rano przed godziną 9:00.

Rezerwacji noclegu w schronisku Refugio Altavista możecie dokonać tutaj.

Park Narodowy Teide

Pico de Teide – Zezwolenie na wejście

Ze względu na duże zainteresowanie wśród turystów wejściem na wulkan Pico de Teide wprowadzono dodatkową opłatę na wejście na ten szczyt.

Pozwolenie obowiązuje jedynie te osoby, które korzystają z kolejki linowej przy wejściu na wulkan Teide i jest darmowe.

Pico de Teide Access Permit można uzyskać na stronie administracyjnej Parku Narodowego Teide, tutaj.

Liczba wydawanych zezwoleń jest ograniczona do 200 sztuk dziennie, dlatego należy rezerwować swojej pozwolenia ze znacznym wyprzedzeniem.

Pozwolenia wydawane są na okresy czasowe, tj. od 09:00 do 11:00, od 11:00 do 13:00, od 13:00 do 15:00 oraz od 15:00 do 17:00. Przy czym należy mieć tutaj na uwagę czas zejścia ze szczytu. Ewentualnie zjazd ostatniej kolejki, a także godzinę odjazdu ostatniego autobusu o 16:00.

Jedna osoba może aplikować o jedno zezwolenie dla siebie i 9 innych osób towarzyszących.

Jednak z ograniczeniem, iż nie można uzyskać więcej permitów, niż jeden na tydzień.

Pozwolenie otrzymujemy tylko drogą mailową i należy je wydrukować i wraz z dowodem tożsamości pokazać w górnej stacji kolejki. Zdarza się, że w przypadku dość trudnych, a w szczególności śnieżnych warunków panujących na szczycie wulkanu, pozwolenia nie są wydawane.

 

Na zakończenie zainteresowanych zapraszam też do zapoznania się z Informatorem praktycznym, o czym zdążyłam was poinformować wcześniej, gdzie krok po kroku opisałam jak zorganizować wyprawę na wulkan Pico de Teide samodzielnie.

Z górskimi pozdrowieniami

 

podpis


Promocyjne Pico de Teide

Zaobserwuj Magdalena Boczek:

Mam na imię Magda. Swoją przygodę z górami rozpoczęłam ponad 10 lat temu. Od tego czasu brałam udział w kilkudziesięciu wyjazdach i wyprawach górskich w różne zakątki świata. Jeśli lubisz jeździć w góry tak jak ja i chcesz zorganizować swój własny wyjazd w góry wysokie? To jesteś we właściwym miejscu. Pomogę ci zorganizować każdą wyprawę górską!

Latest posts from