Peru zwiedzanie – Co warto zobaczyć?

with Brak komentarzy

Peru zwiedzanie Machu Picchu

Peru zwiedzanie, czyli kilka słów o tym co warto zobaczyć podczas wyjazdu w peruwiańskie góry.

Bez wątpienia Peru to wyjątkowe miejsce.

W skrócie to turystyczny raj dla miłośników archeologii, dzikiej przyrody, w tym w szczególności górskich
wędrówek oraz mieszanki indiańskiej i europejskiej kultury.

Czego przykładem są znane na całym świecie miejsca takie jak kamienne miasto Machu Picchu, jezioro Titicaca czy też pasmo górskie Cordillera Blanca.

W dzisiejszym poście chciałabym choć trochę opisać najpopularniejsze miejsca w Peru, które warto zobaczyć odwiedzając ten kraj.

Wszystkie informacje zawarte w niniejszym poście pochodzą z e-booka mojego autorstwa „Informator praktyczny –  Peru/Misti&Chachani”, który w całości możecie pobrać tutaj.

Miłego czytania.

Peru zwiedzanie – Lima

W Limie, stolicy Peru, w najstarszej części miasta spotkamy kolonialną zabudowę z czasów hiszpańskich zdobywców kraju, czyli od 1535 roku.

Do największych zabytków miasta należy m.in. Plaza de Armas, centralny plac miasta w środku którego znajduje się fontanna z XVII w. wykonana z brązu.

Wokół placu położona jest Katedra z XVI w., w której znajdują się szczątki Francisca Pizarra, założyciela Limy. Pałac Arcybiskupa oraz Pałac Rządowy, który obecnie stanowi siedzibę prezydenta Peru.

Będąc w Limie warto zobaczyć Kościół Św. Dominika wybudowany w XVI w., Klasztor Św. Franciszka oraz Kościół Św. Piotra z XVII w.

W Limie znajdują się także liczne muzea, w tym Muzeum Sztuki, gdzie zgromadzone są zbiory sztuki peruwiańskiej od czasów pre-inkaskich, po inkaskie, z okresu kolonizacji oraz współczesnych republikańskich.

Peru zwiedzanie – Arequipa i Cusco

Arequipa to drugie co do wielkości miasto w Peru, położone na wysokości 2325 m n.p.m. Miasto założono w 1540 roku w miejscu osady inkaskiej.

W mieście Arequipa warto zobaczyć Katedrę położoną przy głównym placu miasta Plaza Principal de la Virgen de la Asuncion, gdzie można podziwiać największe organy w całej Ameryce Południowej. Kościół Jezuicki wybudowany w barokowym stylu na przełomie XVI i XVII w. oraz Klasztor Św. Katarzyny z XVI w. obecnie udostępniony do zwiedzania.

Cusco to miasto położone na wysokości 3326 m n.p.m. Cusco założono w XII w. przez pierwszego władcę Inków.

Niestety wraz z pojawianiem się Hiszpanów zostało zdobyte, a następnie podczas powstania Manco Inki niemal całkowicie spalone. Na jego gruzach powstało współczesne miasto Cusco.

Za czasów Inków Cusco stanowiło stolicę państwa.

Nazwa miasta w języku quechua oznacza „pępek świata”, a w języku aymara „skała sowy”, czyli „skałę, na której usiadła sowa”.

Największymi zabytkami miasta Cusco jest kompleks inkaskich kamiennych murów Sacsayhuaman, wzniesionych na wysokości 3600 m n.p.m..

Do dzisiejszego dnia nieznane jest przeznaczenie budowli, która mogła służyć jako miejsce kultu religijnego lub jako twierdza.

Z okresu hiszpańskiej kolonizacji pochodzą takie zabytki jak Kościół La Campaña de Jesus z XVI w., który został wybudowany na fundamentach pałacu władcy Inków Huayna Kapaka. Katedra z XVI w. zlokalizowana przy głównym placu miasta Plaza de Armas, gdzie pochowany został pierwszy kronikarz dziejów inkaskich.

Miasto Cusco to także miejsce z którego można zorganizować wyjazd m.in. do Machu Picchu i Gór Tęczowych.

Peru zwiedzanie Góry Tęczowe

Peru zwiedzanie – Machu Picchu

Machu Picchu to najlepiej zachowane miasto Inków położone na wysokości 2400 m n.p.m., pomiędzy dwoma wzgórzami w peruwiańskich Andach.

Miasto Machu Picchu wybudowano w drugiej połowie XV w. Pełniło ono nie tylko funkcje religijne, ale także gospodarcze i obronne. Zamieszkiwali je głównie kapłani, inkaska arystokracja oraz opiekunowie świątyń.

Miasto składało się z dwóch części. W górnej znajdowały się świątynia Słońca, grobowiec królewski, królewski pałac oraz rytualny kamień związany z zegarem astronomicznym lub kalendarzem Inków. Kamień służył do obserwacji położenia słońca w czasie równonocy wiosennej i równonocy jesiennej.

W dolnej części miasta mieściły się domy mieszkalne kryte strzechą oraz warsztaty produkcyjne. Na stromych zboczach otaczających miasto były wybudowane z kamienia tarasy uprawne.

Aby odwiedzić Machu Picchu wystarczy wykupić wycieczkę zorganizowaną w jednym z touroperatorów w centrum miasta Cusco lub zorganizować taki wyjazd na własna rękę.

Więcej informacji dotyczących zwiedzania Machu Picchu zamieszczono na tej stronie.

Góry Tęczowe i Kanion Colca

Kanion położony jest 100 km od miejscowości Arequipa, na dnie którego płynie rzeka Colca.

Kanion ma długość 120 km i uważany jest za najgłębszy kanion na Ziemi. Według niektórych źródeł kanion jest dwa razy głębszy od Wielkiego Kanionu Kolorado w USA.

Lewa ściana kanionu wznosi się na wysokość 3200 m n.p.m., a prawej 4200 m n.p.m. Kanion Colca można podziwiać organizując wyjazd osobiście lub korzystając z zorganizowanej wycieczki wykupionej w jednym zbiór turystycznych w centrum miasta Arequipa.

Góry Tęczowe to jedna z większych atrakcji Peru do której dostaniemy się z miasta Cusco.

Podczas wyjazdu wchodzimy na szczyt o wysokości 5200 m n.p.m., z którego można podziwiać szczyt Vinicunca, zwany przez ludność lokalna górą siedmiu kolorów.

Wyjątkowe kolory szczytu pochodzą od składników chemicznych minerałów znajdujących się w poszczególnych warstwach skalnych szczytu. Góra ma pochodzenie sedymentacyjne, a jej poszczególne kolorowe pasy wskazują na zmianę warunków depozycji materiału w wodach o różnej głębokości.

Wyjazd w Góry Tęczowe można zorganizować samodzielnie lub korzystając z zorganizowanej wycieczki wykupionej w jednym zbiór turystycznych w centrum miasta Cusco.

 

Więcej informacji na temat organizacji wyjazdu na wulkany Misti i Chachani znajdziesz tutaj.
Tradycyjnie w kwestiach różnych pytań zapraszam do kontaktu poprzez maila kontak@magdalenaboczek.com.
Zapraszam także do obserwacji mojego konta na Instagramie i Twitter, gdzie na bieżącą pokazuje wam co u mnie się dzieje oraz polubienia strony na Facebook’u, gdzie pojawia się więcej górskich wpisów.

 

Z górskimi pozdrowieniami

.

podpis

.

Opis fotografii:

Zdjęcie 1 – Machu Picchu

Zdjęcie  2 –   Góry Tęczowe


Misti & Chachni promocja

Zaobserwuj Magdalena Boczek:

Mam na imię Magda. Swoją przygodę z górami rozpoczęłam ponad 10 lat temu. Od tego czasu brałam udział w kilkudziesięciu wyjazdach i wyprawach górskich w różne zakątki świata. Jeśli lubisz jeździć w góry tak jak ja i chcesz zorganizować swój własny wyjazd w góry wysokie? To jesteś we właściwym miejscu. Pomogę ci zorganizować każdą wyprawę górską!

Latest posts from