Park Sajama zwiedzanie – Co warto zobaczyć?

with Brak komentarzy

Park Sajama zwiedzanie - Widok na wulkan Pomerape i Parinacota

Park Sajama zwiedzanie, czyli kilka słów o tym co warto zobaczyć podczas pobytu w jednym z parków narodowych w Boliwii.

Kiedy pierwszy raz zobaczyłam na żywo Park Narodowy Sajama pomyślałam, że koniecznie chciałabym więcej o nim na pisać na łamach bloga.

Tym bardziej, że dojazd do tego miejsca jest w miarę znośny. A samo miejsce to esencja gór. Bez dzikich tłumów, zbitej zabudowy i o niesamowitej przestrzeni, jaką sam park zajmuje.

Dlatego też dzisiaj będzie kilka słów o jednym z boliwijskich parków narodowych.

Ale na początek trochę słów słowem wstępu.

Park Narodowy Sajama położony jest w południowo – zachodnim departamencie Oruru, niedaleko granicy  z Chile.

Park został utworzony w 1939 roku i jest najstarszym parkiem narodowym Boliwii.

Nazwa parku pochodzi o szczytu Nevado Sajama, który leży w jego granicach i jest najwyższym szczytem Boliwii.

Powierzchnia parku wynosi 1002 km2. Wysokość na ternie parku oscyluje między 4200, a 6542 metry.

Na terenie Parku Narodowego Sajama występują liczne gatunki zwierząt w tym m.in. flamingi andyjskie, koty andyjskie, pumy czy też kondory wielkie.

Historycznie Park Narodowy Sajama zamieszkiwały ludy Aymara od tysięcy lat. Do dzisiaj zachowały się z tamtego okresu liczne miejsca pochówków, malowidła w jaskiniach, małe kościoły z cegły i tajemnicze linie.

Obecnie teren parku wciąż zamieszkiwany jest przez rdzenną ludność aymańską w liczbie ponad 300 rodzin.

Mieszkańcy obecnie żyją głównie z uprawy ziemi, hodowli i wypasowi zwierząt. Z wełny lam i alpak przędzą piękne tkaniny.

Oprócz licznych górskich atrakcji na terenie Parku Narodowego Sajama wytyczono kilka tras trekkingowych oraz położonych jest wiele stanowisk architektonicznych z czasów przedhiszpańskich.

————————————–

Wszystkie informacje zawarte w niniejszym poście pochodzą z e-booka mojego autorstwa „Informator praktyczny –  Boliwia/Sajama”, który w całości możecie pobrać tutaj.

Park Sajama zwiedzanie - Widok na szczyt Sajama

Park Sajama zwiedzanie – wulkan Pomerape i Parinacota

Bez wątpienia największą górska atrakcją Parku Narodowego Sajama jest sam szczyt Nevado Sajama.

Szczyt Sajama jest stratowulkanem o wysokości ponad 6500 m n.p.m. Co czyni go najwyższym szczytem Boliwii.

Ten potężny wulkan króluje wśród rozległych równin altiplano z gdzieniegdzie porozrzucanymi mniejszymi skupiskami domów. Bardzo często opuszczonych przez miejscową ludność.

Kolejną atrakcją Parku Narodowego Sajam, która także od razu rzuca się w oczy, są dwa ośnieżone sześciotysięczne szczyty Pomerape i Parinacota.

Szczyt Pomerape jest stratowulkanem leżącym na granicy boliwijsko – chilijskiej. Jego wysokość wynosi 6282 m n.p.m.

Rezem z wulkanem Parinacota tworzy grupę bliźniaczych szczytów Nevados de Payachata.

Szczyt Parinacota także jest stratowulkanem o wysokości 6348 m n.p.m.

Jak już wspomniałam wcześniej oba wulkany położone są na granicy chilijsko – boliwijskiej i można się na nie wspinać z każdej strony.

Wulkan Parinacota podczas swojej aktywności zapadł się tworząc ogromną lawinę gruzu. Lawina ta osunęła się ponad 20 km w kierunku zachodnim. W wyniku czego powstało jezioro Chungara, położone po stronie chilijskiej.

Park Sajama zwiedzanie – Pozostałe atrakcje

Obok tych najwyższych szczytów Park Narodowy Sajama ma także sporo do zaoferowania osobą, które nie koniecznie chcą się wybrać w góry aż tak wysoko.

Jedną z atrakcji jest Cerro Condoriri lub inaczej Nevado Condoriri. Jest to grzbiet górski, o wysokości grubo ponad 4000 m n.p.m. Gdzie podczas dwudniowego trekkingu można podziwiać liczne laguny i widoki na cały Park Narodowy Sajama.

W drodze na masyw Condoriri warto odwiedzić gejzery położone na wysokości 4400 m n.p.m. To liczne bulgoczące i ziejące gazem otwory wypełnione wodą.

Pozostałymi atrakcjami Parku Narodowego Sajama jest między innymi Laguna Chiar Khota położona na wysokości 4998 m n.p.m. Jest to najwyżej położone jezioro w parku z widokiem na szczyt Sajama.

Podczas podejścia do Laguny Chiar Khota można podziwiać wulkan Patilla Pata o wysokości 5477 m n.p.m. Cechą charakterystyczną tego szczytu są kolorowe i zerodowane zbocza góry.

Przenosząc się na południe Parku Narodowego Sajama można odwiedzić, a właściwie to trzeba, olbrzymi wulkaniczny grzbiet Nevados de Quimsachata.

Gdzie można spotkać takie szczytu jak Cerro Capurata o wysokości 5990 m n.p.m.

Wulkan Acotango o wysokości 6052 m n.p.m. z którego szczytu rozpościera się piękny widok zarówno na jezioro Chungara, po chilijskiej stronie, jak i na pozostałe wulkany w parku.

Wulkan Umurate o wysokości 5730 m n.p.m. Pierwszy szczyt na wulkanicznym grzbiecie Nevados de Quimsachata, położony obok szczytu Acotango.

Dalej znajdujący się wulkan Quisiquisini o wysokości 5525 m n.p.m.

Wulkan ten jest położony na granicy chilijsko – boliwijskiej bezpośrednio nad jeziorem Chungata i gwarantuje przepiękne widoki na okolicę.

Po całej wędrówce wśród ogromnych wulkanów warto odpocząć i zrelaksować w gorących źródłach, które powstały w wyniku ogrzania geotermalnego wód gruntowych.

Ostatnią ciekawostką Parku Narodowego Sajama są linie Sajama. Są to geoglify w postaci idealnie prostych linii wyrytych na górskich równinach. Linie mają średnią szerokość 2 metrów i ciągną się przez kilka kilometrów.

Po dziś dzień nie wiadomo w jaki sposób owe linie powstały. I czy były dziełem człowieka.

 

 

Więcej informacji na temat organizacji wyjazdu na wulkan Sajama w Boliwii znajdziesz tutaj. Gdzie możecie pobrać także mapkę samego Parku Narodowego Sajama.
Tradycyjnie w kwestiach różnych pytań zapraszam do kontaktu poprzez maila kontak@magdalenaboczek.com.
Zapraszam także do obserwacji mojego konta na Instagramie i Twitter, gdzie na bieżącą pokazuje wam co u mnie się dzieje oraz polubienia strony na Facebook’u, gdzie pojawia się więcej górskich wpisów.

Z górskimi pozdrowieniami

.

podpis

.

Opis fotografii:

Zdjęcie 1 – Widok na wulkan Pomerape i Parinacota

Zdjęcie  2 –  Widok na szczyt Sajama


Promocyjne Sajama

Zaobserwuj Magdalena Boczek:

Mam na imię Magda. Swoją przygodę z górami rozpoczęłam ponad 10 lat temu. Od tego czasu brałam udział w kilkudziesięciu wyjazdach i wyprawach górskich w różne zakątki świata. Jeśli lubisz jeździć w góry tak jak ja i chcesz zorganizować swój własny wyjazd w góry wysokie? To jesteś we właściwym miejscu. Pomogę ci zorganizować każdą wyprawę górską!