Idea powstania niniejszego tekstu, pod takim tytułem Najpiękniejsze miejsca widokowe w Tatrach, pojawiła się podczas moich ostatnich dwóch wyjazdów w Tatry.
Przechadzając się jedną z grani Tatr Zachodnich, jak zawsze zachłystnęłam się przepięknymi widokami szczytów i dolin.
Wtedy leżakując na trawie jednego z górskich zboczy, wpadłam na pomysł, aby samemu stworzyć listę takich miejsc w Tatrach. Gdzie najwygodniej i najprzyjemniej mi się leży na trawie. Oczywiście przy pięknej słonecznej pogodzie.
Miejsc, do których chętnie wracam. Może nie planując, ale jednak jakimś dziwnym trafem mnie w te miejsca ciągnie.
Jakie?
Odpowiedź poniżej. A w niej trzy miejsca z najpiękniejszymi widokami górskimi, położone w różnych częściach Tatr Polskich. Poczynając od Tatr Zachodnich, a kończąc na Tatrach Wysokich.
Zbocza szczytu Rakoń
Moim zdaniem zbocze wierzchołka Rakoń, to najlepsze miejsce w Tatrach Zachodnich na leżakowanie, zbijanie baków i podziwianie tego wszystkiego co położone poniżej w dolinie.
To miejsce, z którego rozpościera się panorama praktycznie na całe Tatry. Od Tatr Zachodnich przez Czerwone Wierchy, aż po Tatry Wysokie. Te ostatnie widoczne praktycznie tylko przy dobrej przejrzystości powietrza.
Ale to nie wszystko, bo położenie szczytu Rakoń, pozwala nam na podziwianie widoków nie tylko po Polskiej stronie Tatr, ale także po Słowackiej.
Szczyt Rakoń to także doskonały punkt widokowy i miejsce wypadowe na pobliskie szczyty Wołowca, Grzesia, czy też strzelistych Rochaczy.
Na ten mało uwydatniający się szczyt prowadzą dwie trasy turystyczne.
Pierwsza trasa rozpoczyna się żółtym szlakiem przez Zwierówkę i Zabratową Przełęcz i dalej prowadzi niebieskim szlakiem z Doliny Chochołowskiej przez Grzesia, a następnie przez Długi Upłaz.
Droga trasa poprowadzona jest zielonym szlakiem, rozpoczynającym się także w Dolinie Chochołowskiej, opodal schroniska i prowadzi, aż po Zawracie.
Przełęcz Liliowe
Drugim, a zarazem moim pierwszym miejscem do leżakowania w Tatrach, od początku mojej przygody z tymi górami, jest Przełęcz Liliowe.
Pierwszy raz wylegiwałam się w tym miejscu jeszcze podczas swoich studiów.
To właśnie wtedy, w trakcie jednej z wycieczek praktyk studenckich z Geologii Regionalnej Polski, miałam przyjemność zachłystnąć się po raz pierwszy panoramą Tatr z Przełęczy Liliowe.
Ponieważ przełęcz położona jest w bliskim sąsiedztwie Kasprowego Wierchu, to stanowi jedno z najbardziej zatłoczonych miejsc w Tatrach.
Poza tym podejście do niej nie wymaga ani super kondycji, ani wypasionego sprzętu turystycznego.
W szczególności w sezonie, gdy jest piękna słoneczna pogoda.
Przesiadując na Przełęczy Liliowe możemy podziwiać panoramę na pobliską Dolinę Gąsienicową oraz leżącą po słowackiej stronie Dolinę Cichą.
Na Przełęcz Liliowe prowadzą dwa szlaki turystyczne.
Pierwszy czerwony z Doliny Kościeliskiej przez Czerwone Wierchy w stronę Świnicy i dalej w stronę Orlej Perci, czyli przez Kasprowy Wierch.
Drugi szlak zielony rozpoczyna się w Dolinie Gąsienicowej, następnie w dolinie łączy się ze szlakiem czerwonym.
Istnieje także możliwość podejścia żółtym szlakiem spod Schroniska „Murowaniec” i Doliny Gąsienicowej na pobliski szczyt Kasprowego Wierchu. A następnie już dalej granią i poprowadzonym, wspomnianym wcześniej, szlakiem czerwonym można przejść na Przełęcz Liliowe.
Przełęcz Krzyżne
Ostatnim już miejscem widokowym, który wyróżniłam w moim rankingu na najpiękniejsze miejsca widokowe w Tatrach, jest Przełęcz Krzyżne.
Przełęcz ta jest położona w Tatrach Wysokich i stanowi zakończenie szlaku Orlej Perci.
Z Przełęczy Krzyżne rozpościera się, niemal z każdej strony, przepiękny widok na pobliskie wierzchołki szczytów Tatr Wysokich i Bielskich.
Przesiadując na przełęczy możemy także podziwiać panoramę na poniżej położoną Dolinę Roztoki, Dolinę Pańszczyca oraz Dolinę Waksmundzką.
Z przełęczy, można także dostrzec część Doliny Pięciu Stawów Polskich z charakterystycznymi stawami, przy pięknej słonecznej pogodzie migoczącymi w słońcu.
Do Przełęcz Krzyżne prowadzą dwa szlaki turystyczne.
Pierwszy czerwony poprowadzony jest granią Orlej Perci.
Natomiast drugi żółty rozpoczyna się w Dolinie Gąsienicowej, przy schronisku „Murowaniec” i prowadzi na przełęcz zboczami Buczynowych Turni. Z przełęczy szlak prowadzi przez Dolinę Buczynową do Doliny Pięciu Stawów Polskich.
Ze względu na małe trudności podczas podejścia oraz łatwy dostęp, szlak na Przełęcz Krzyżne w sezonie jest dość popularny i może być zatłoczony.
A może wy macie swoje ulubione miejsca w Tatrach, gdzie chętnie wracacie po piękne widoki?
Chętnie o nich się i ja dowiem.