Meksyk zwiedzanie – Co warto zobaczyć?

with Brak komentarzy

Meksyk zwiedzanie - Wulkan Popocatepeti

Meksyk zwiedzanie, czyli kilka słów o tym co warto zobaczyć podczas wyjazdu na szczyt Iztaccihuatl w Meksyku? I nie tylko.

Meksyk zazwyczaj kojarzy nam się z przepięknymi plażami, słońcem i gorącym klimatem. No może jeszcze z azteckimi lub inkaskimi miejscami kultu.

I tak naprawdę nie wiele osób zdaje sobie sprawę, iż Meksyk to także ciekawe miejsce pod względem górskim.

Może na pierwszy rzut oka, Meksyk wypada górsko nieco słabo w porównaniu do swoich kontynentalnych sąsiadów.

To i tak nie jest tak źle. Bo na terenie kraju znajduje się kilka wyjątkowo ciekawych miejsc, gdzie naprawdę można się fajnie pospinać. I to dość wysoko.

Nie zagłębiając się bardziej w samą geologię Meksyku warto wspomnieć, iż największym pasmem górskim tego kraju jest Kordyliera Wulkaniczna. Znajdziemy tutaj sporo szczytów, a wśród nich te najwyższe.

Najbardziej popularne to zarazem te najwyższe szczyty w regionie, czyli wulkany Pico de Orizaba – 5700 m n.p.m., Popocatepeti – 5452 m n.p.m., Iztaccihuatl – 5230 m n.p.m., Nevado de Toluca – 4680 m n .p.m. oraz piąty co do wysokości szczyt La Malinche – 4464 m n.p.m.

Jak widać Meksyk pod względem górskim ma wiele zaoferowania i jest w czym wybierać.

Jeżeli interesuje was wejście na meksykański szczyt to zapraszam tutaj, gdzie dowiecie się więcej o moim wyjeździe na wulkan Iztaccihuatl.

Tymczasem w dzisiejszym poście kilka słów o tym co warto zobaczyć podczas wyjazdu do Meksyku. W szczególności w samej stolicy i jej okolicy oraz w mieście Amecameca w drodze na wulkan Iztaccihuatl.

Wszystkie informacje zawarte w niniejszym poście pochodzą z e-booka mojego autorstwa „Informator praktyczny –  Meksyk/Iztaccihuatl”, który w całości możecie pobrać tutaj.

Miłego czytania.

Meksyk zwiedzanie – Mexico City

Mexico City, Miasto Meksyk to stolica Meksyku, a zarazem czwarta pod względem liczby mieszkańców (ok. 25 mln) aglomeracja miejska na świecie.

Współczesne miasto zostało wybudowane na pierwotnej osadzie Azteków, Tenochtitlan.

Kiedyś osada ta stanowiła stolicę i ośrodek całego Imperium Azteków, która została założona przez Indian w 1325 roku na wyspie jeziora Texcoco. A następnie w wyniku powiększenia liczby mieszkańców została rozszerzona poprzez budowę sztucznych pływających wysp.

Kiedy Hiszpanie w 1521 roku zajęli stolicę Azteków, zburzyli większość budynków i świątyń, a z pozostałych materiałów wybudowali nowe Miasto Meksyk.

W samym Mexico City można zarówno podziwiać współczesne budynki, jak i te o kolonialnych charakterze.

Najstarsza część miasta to także samo centrum współczesnego Meksyku.

Region ten nosi nazwę Zocalo, gdzie położone są najważniejsze i najciekawsze atrakcje turystyczne miasta.

To właśnie tutaj znajduje się barokowo – klasycystyczna Katedra Miejska. Ogromna, pięcionawowa budowla.

Na ruinach byłego pałacu królewskiego Azteków położony jest Pałac Narodowy, obecnie siedziba władz Meksyku.

Natomiast wokół samego placu Konstytucji (Zocalo) można podziwiać liczną zabudowę z okresu kolonizacji miasta. Ciągnącą się wzdłuż dość sporych uliczek.

Warto też będąc w stolicy Meksyku zobaczyć „pływające ogrody”. Są to trzcinowe łodzie, na których Indianie, już od czasów prekolumbijskich hodują rośliny.

Polecam także odwiedzić najważniejszą budowlę sakralna Azteków – Tempo Mayor.

Położoną obok bazyliki przy placu Konstytucji. Świątynia miała postać piramidy o 60 metrowej wysokości. To m.in. w tej świątyni składano ofiary z ludzi poprzez wyrwanie serca w celu zapewnienia sobie pomyślności społeczeństwa wśród bogów.

Niedaleko centrum miasta Meksyk znajduje się odwiedzane przez liczne pielgrzymki Sanktuarium Matki Boskiej z Guadalupe. Które też warto zobaczyć.

Meksyk zwiedzanie - Piramida Słońca Teotihuacan

Meksyk zwiedzanie – Amecameca

Amecameca to miasto położone we wschodniej części stanu Meksyk.

Miasto zlokalizowane jest u podnóża pasma górskiego Sierra Nevada, gdzie znajdują się dwa wulkany Iztaccihuatl i Popocatepetl.

Miasto Amecameca jest popularnym miejscem weekendowych wycieczek wśród lokalnych mieszkańców. Głównie ze względu na krajobrazy górskie, lokalne potrawy oraz inne atrakcje turystyczne, które można spotkać w samym mieście.

Największą atrakcja miasta jest Sanktuarium Señor del Sacromonta wraz z kościołem La Asuncion, wybudowane w 1564 roku.

W centrum miasta Amecameca można spotkać zabudowę charakterystyczna dla okresu kolonialnego.

Znajduje się tutaj w samym sercu miasta główny plac i rynek miasta, gdzie położone jest ogromne targowisko. Można tutaj zakupić niemal wszystko. Od ubrań, poprzez suweniry, pirackie płyty z filmami i muzyką oraz produkty spożywcze, w tym także egzotyczne owoce. Na targowisku działa sektor z punktami gastronomicznymi z lokalną meksykańską kuchnią.

Obecnie miasto Amecameca nazywana jest stolicą meksykańskiego alpinizmu. Chociaż jego wygląd wcale na to nie wskazuje.

Meksykańskie piramidy

Meksykańskie piramidy były budowane przez ludy zamieszkujące ten region kontynentu z okresie prekolumbijskim.

Głównie służyły celom religijnym. Przede wszystkim wszelkiego rodzaju obrzędom składania ofiar ze zwierząt, a także i z ludzi.

W Meksyku znajdują się zarówno budowle pochodzące z czasów Azteckich, jak i z okresu Majów.

Najpopularniejsze z nich to budowle znajdujące się na Półwyspie Jukatan: Piramida Czarownika w mieście Uxmal, Chichen Itza i Piramida Kukulkana, El Castillo w Tulum oraz Palenque i Świątynia Inskrypcji w stanie Chiapas.

Piramida z Tulum nie tylko była wykorzystywana w celach religijnych, ale także pełniła role strażnicy i latarni morskiej.

Pozostałe popularne meksykańskie piramidy to Centrum Kultowe Monte Alban w stanie Oaxaca oraz Teotihuacan, gdzie znajdują się dwie najpopularniejsze piramidy Słońca i Księżyca, położone niedaleko Miasta Meksyk.

Więcej informacji na temat organizacji wyjazdu na wulkan Iztaccihuatl w Meksyku znajdziesz tutaj.
Tradycyjnie w kwestiach różnych pytań zapraszam do kontaktu poprzez maila kontak@magdalenaboczek.com.
Zapraszam także do obserwacji mojego konta na Instagramie i Twitter, gdzie na bieżącą pokazuje wam co u mnie się dzieje oraz polubienia strony na Facebook’u, gdzie pojawia się więcej górskich wpisów.

Z górskimi pozdrowieniami

.

podpis

.

Opis fotografii:

Zdjęcie 1 – Widok na wulkan Popocatepeti – 5452 m n.p.m

Zdjęcie  2 – Piramida Słońca w Teotihuacan.


Zaobserwuj Magdalena Boczek:

Mam na imię Magda. Swoją przygodę z górami rozpoczęłam ponad 10 lat temu. Od tego czasu brałam udział w kilkudziesięciu wyjazdach i wyprawach górskich w różne zakątki świata. Jeśli lubisz jeździć w góry tak jak ja i chcesz zorganizować swój własny wyjazd w góry wysokie? To jesteś we właściwym miejscu. Pomogę ci zorganizować każdą wyprawę górską!

Latest posts from