La Palma – Organizacja wyjazdu

with Brak komentarzy

La Palma - Organizacja wyjazdu

La Palma – organizacja wyjazdu, czyli jak wygląda planowanie wyjazdu na najbardziej zieloną wyspę należącą do Wysp Kanaryjskich.

Każdy, kto kiedykolwiek organizował wyjazd doskonale wie, że gro spraw organizacyjnych, które znajdują się na liście do ogarnięcia, przed samym wyjazdem, to przede wszystkim kwestie logistyczne.

Noclegi, transporty, dojazdy, wizy, zezwolenia, pozwolenia, permity, karty migracyjne … i inne papiery.

Nawet 80% spraw do ogarnięcia przed samym wylotem stanowi właśnie taka papierkowo – biurokratyczna robota. I co by o niej nie napisać trzeba przez nią przejść i kropka. Może jeszcze tylko dodam, że z sukcesem, bo inaczej …

No właśnie.

A zatem jak wygląda organizacja wyjazdu na jedną z Wysp Kanaryjskich?
Jak poruszać się po wyspie La Palma?
oraz
Gdzie zorganizować wyjazd w góry na wyspie La Palma?

O tym jest dzisiejszy post.

Zanim jednak przejdę do konkretnych informacji, poniżej przedstawiam kilka ogólnych informacji o samej wyspie La Palma, o której będzie mowa.

La Palma to wyspa należąca do archipelagu Wysp Kanaryjskich. Łącznie z wyspami Teneryfą, La Gomerą oraz El Hierro La Palma tworzy prowincję Santa Cruz de Tenerife.

Wyspa jest piątą co do wielkości wyspą całego archipelagu. Wyspa zajmuje 708 km2 powierzchni, ma 42 km długości i 28 km szerokości.

Ile czasu planować na wyjazd na wyspę La Palma?

Aby odwiedzić wszystkie ważniejsze regiony górskie wyspy La Palma wystarczy na wyjazd zarezerwować tydzień czasu. Wydłużając swój pobyt można zobaczyć więcej, odwiedzić dodatkowe miejsca i dłużej wypocząć.

Kończąc już wstęp nadmieniam, iż wszystkie informacje zawarte w niniejszym poście pochodzą z e-booka Informator praktyczny –  La Palma mojego autorstwa, który w całości możecie pobrać tutaj.

La Palma – Organizacja wyjazdu – Dojazd z Polski  

Samolot to najszybsza opcja dotarcia się na Wyspy Kanaryjskie, w tym na wyspę La Palma.

Na wyspie La Palma położone są jedno lotnisko obsługujące loty międzynarodowe, położone 8 km na południe od miejscowości Santa Cruz de la Palma.

Na wyspę nie ma lotów bezpośrednio z Polski. Większość połączeń lotniczych odbywa się z Hiszpanii kontynentalnej oraz innych Wysp Kanaryjskich. Realizowane są bezpośrednie loty m.in. z takich krajów jak Niemcy, Anglia, Szwajcaria, Dania, Szwecja, Holandia, Dania, Szwecja i Belgia.

Ceny lotów na La Palmę z Polski są bardzo zróżnicowane i mogą mieścić się w przedziale między ok. 900 zł do ok. 3000 zł (dane z 2021 roku).

Decydując się na przelot z jednego z lotnisk na Teneryfie, warto zwrócić uwagę na ceny przelotów, które są niższe przy wylocie z lotniska północnego niż południowego.

Warto też pokusić się o wylot w mało turystycznym okresie na wyspie, ponieważ promocje lotów bywają bardzo korzystne, a samą wyspę można odwiedzać przez cały rok.

La Palma – Organizacja wyjazdu – dojazd w góry

Najpopularniejszym środkiem transportu po wyspie jest autobus miejski.

Linię autobusową obsługującą całą wyspę La Palma zarządza firma jest Transportes Insular La Palma. Autobusy są nowoczesne, wygodne i aklimatyzowane.

Na stronie przewoźnika można sprawdzić rozkład jazdy dostępnych linii autobusowych oraz prześledzić mapę tras poszczególnych linii autobusowych.

Sieć autobusów na wyspie jest bardzo bogata. Praktycznie korzystając z tego środka transportu można dostać się w każdy zakątek na wyspie.

Niestety autobusy nie przejeżdżają przez środek wyspy, gdzie znajduje się m.in. najwyższy szczyt na wyspie, Roque de los Muchachos (2426 m n.p.m.).

Każdy przystanek autobusowy zaopatrzony jest w szczegółowy rozkład jazdy i mapę, co ułatwia poruszanie się po wyspie lokalnym środkiem transportu.

Poniżej przedstawiam kilka wybranych tras przejazdu autobusem wraz z kosztem przejazdu autobusu:

– lotnisko z Santa Cruz de la Palma to 1,50 € (dane z 2021r.).

– Fuencalienta z Santa Cruz de la Palma to 2,60 € (dane z 2021r.).

– Puntallana z Santa Cruz de la Palma to 2,40 € (dane z 2021r.).

– Los Sauces z Santa Cruz de la Palma to 2,60 € (dane z 2021r.).

Istnieje możliwość zakupu biletu kilkukrotnego przejazdu z dodatkowym bonusem.

Pozostałymi środkami transportu na wyspie La Palma jest taksówka lub wynajem samochodu.

Taksówka jest dość popularny środek transportu, ale bardziej kosztowny niż przejazd autobusem. Koszt przejazdem taksówką z Santa Cruz de la Palma na lotnisko wynosi 15 € (dane z 2021r.). Odległość lotniska to 8 km.

Natomiast wynajem samochodu to najwygodniejsza forma podróżowania po wyspie, który umożliwia dostać się na wyspie wszędzie.

Należy jednak zwrócić uwagę, iż ze względu na górskie ukształtowanie terenu oraz wąskie drogi, należy szczególnie uważać na trasie.

La Palma Organizacja wyjazdu góry

La Palma – trasy górskie

La Palma nie po darmo nazywana jest najbardziej zieloną wyspą całego Archipelagu Kanaryjskiego. Bowiem spotkać tutaj można niesamowite krajobrazy, imponujące wulkany oraz rozległe lasy.

Na wyspie La Palma wytyczono aż 1000 kilometrów szlaków pieszych, które są dobrze oznakowane i stanowią dość dobrą sieć obiegającą niemal całą wyspę. Co powoduje, że wyspa jest istnym rajem dla miłośników górskich wędrówek.

Szlaki trekkingowe na wyspie dzielą się na trasy:

– długodystansowe, o kilkudniowym czasie przejścia i oznakowane są kolorem czerwonym,

– krótkodystansowe o czasie przejścia do jednego dnia i oznakowaniu na żółto,

– lokalne o długości do 10 km oznakowane na zielono.

Wszystkie szlaki wraz z opisem i mapami lokalizacyjnymi można znaleźć na stronie internetowej senderosdelapalma.es .

Poniżej przedstawiam kilka najpopularniejszych górskich tras.

Caldera de Taburiente

Caldera de Taburiente znajduje się na terenie Parku Narodowego utworzonego w 1954 roku, zajmującego powierzchnię 47 km2.

Park obejmuje kalderę wygasłego wulkanu o średnicy 8 km i wysokości 1655 m, położoną w samym centrum wyspy. To właśnie na terenie tego parku narodowego znajduje się najwyższy szczyt wyspy, zniesienie Roqe de Muchachos o wysokości 2423 m n.p.m.

W wyniku działalności erozyjnej w kalderze powstał surowy krajobraz z licznymi ostańcami skalnymi, także flora i fauna na terenie parku jest bardzo bogata. Można tu spotkać m.in. króliki, gekony oraz liczne ptaki.

Przez park poprowadzonych jest wiele bardzo dobrze oznakowanych tras trekkingowych z przygotowanymi miejscami biwakowymi.

Rota de los Volcanes

Jeden z najpopularniejszych szlaków trekkingowych na wyspie. Trasa znajduje się na południu wyspy i obejmuje dobrze oznakowany szlak poprowadzony wzdłuż alei wulkanów tworzących księżycowy krajobraz.

Szlak prowadzi przez teren Parku Narodowego Cumbre Vieja w otoczeniu skąpej roślinności i na dość wymagających stokach wulkanicznych.

Czas przejścia całej trasy szacowany jest na 6 do 8 godzin. Długość trasy to 22 km. Maksymalna wysokość jaką można napotkać na całej trasie to 1932 m n.p.m.

Cubo de La Galga

Szlak turystyczny poprowadzony przez las wawrzynowy położony na północnym wschodzie wyspy La Palama.

Trasa obejmuje dwa warianty przejścia. Pierwszy wariant trasy prowadzi po najbardziej widowiskowej części lasów wawrzynowych. Drugi wariant przejścia obejmuje wejście na górę La Galga i punkt widokowy San Bartolome. Obie trasy są dedykowane także osobą starszym i dzieciom.

Obie trasy liczą ok. 12 kilometrów i posiadają maksymalne przewyższenie wynoszące 750 m. Czas przejścia każdej z tras szacowany jest na 4 godziny.

Casa del Monte – Marcosy Cordero – Los Tilos

Szlak trekkingowy położony w południowym regionie wyspy La Palma.

Szlak biegnie przez ogromna kalderę utworzoną przez zbocza wąwozów Marcos i Cordero, a następnie prowadzi do wąwozu Barranco del Agua.

Podczas wędrówki można podziwiać wysokie pionowe ściany skalne oraz autochtoniczną roślinność wyspy, charakterystyczną dla północnych regionów wyspy.

Szlak ma długość 7 kilometrów i niewielkie przewyższenie. Czas przejścia szlaku to 3 godziny.

Cały szlak rozpoczyna się i kończy w Casa del Monte.

Osoby zainteresowane nocowaniem pod namiotem wszelkich informacji dotyczących pozwolenia przebywania na polach namiotowych powinny szukać w informacji turystycznej.

Jeśli temat organizacji wyjazdu na wyspę La Palma was interesuje to zapraszam do zapoznania się z wyżej już wymienionym e-bookiem Informatorem praktycznym – La Palma, który znajdziecie tutaj.
Ponadto więcej informacji na temat mojego wyjazdu na wyspę La Palma znajdziecie tutaj.
Tradycyjnie w kwestiach różnych pytań zapraszam do kontaktu poprzez maila kontak@magdalenaboczek.com.
Zapraszam także do obserwacji mojego konta na Instagramie i Twitter, gdzie na bieżącą pokazuje wam co u mnie się dzieje oraz polubienia strony na Facebook’u, gdzie pojawia się więcej górskich wpisów.

Z górskimi pozdrowieniami

.

podpis

.

Opis fotografii:

Zdjęcie 1 – Łańcuch górski Cumbre Vieja

Zdjęcie 2 – Porośnięte roślinnością góry w Los Tilos


Zaobserwuj Magdalena Boczek:

Mam na imię Magda. Swoją przygodę z górami rozpoczęłam ponad 10 lat temu. Od tego czasu brałam udział w kilkudziesięciu wyjazdach i wyprawach górskich w różne zakątki świata. Jeśli lubisz jeździć w góry tak jak ja i chcesz zorganizować swój własny wyjazd w góry wysokie? To jesteś we właściwym miejscu. Pomogę ci zorganizować każdą wyprawę górską!

Latest posts from