La Gomera zwiedzanie – Co warto zobaczyć?

with Brak komentarzy

La Gomera zwiedzanie - Centrum San Sebastian de La Gomera

La Gomera zwiedzanie, czyli kilka słów o tym co warto zobaczyć turystycznie, a także górsko podczas wyjazdu na jedną z najmniejszych z Wysp Kanaryjskich.

W poprzednim poście na blogu przybliżyłam kilka najważniejszych górskich atrakcji jakie można spotkać na wyspie La Gomera.

Ale samych atrakcji jest na wyspie znacznie więcej. Nie tylko tych przyrodniczych i górskich, ale także tych typowo turystycznych.

O czym więcej przeczytacie poniżej.

Wszystkie informacje zawarte w niniejszym poście pochodzą z e-booka mojego autorstwa z  „Informatora praktycznego –  La Gomera”, który w całości możecie pobrać tutaj.

La Gomera zwiedzanie – San Sebastian de La Gomera

San Sebastian de La Gomera miasto, które jest nazywane stolica wyspy La Gomera, położone jest na wulkanicznym zboczu z widokiem na wyspę Teneryfa i wulkan Pico de Teide. Miasto to wyrosło wokół naturalnej zatoki.

W samym mieście zachowało się wiele zabytków z czasów Kolumba, zachowanych do dzisiejszych czasów. M.in. takie budynki jak kościół La Asuncion, Pozo de La Aguada, Torte del Conde.

Casa de Colon (Dom Kolumba) to budynek pochodzący z XVII wieku, w którym przypuszczalnie przebywał Krzysztof Kolumb przed wyprawą do Ameryki. Wewnątrz budynku aktualnie znajduje się ekspozycja poświęcona Kolumbowi.

Inglesia de La Asuncion, kościół z XV wieku, kiedy stanowiła go jedynie kapliczka. Z czasem budowla była przebudowywana i obecnie stanowi budynek w stylu gotycko-barokowym.

Muzeum Archeologiczne La Gomera. Muzeum opisujące historie wyspy. Przedstawiające codzienne życie rdzennych mieszkańców wyspy Guanczów, za pomocą szczątków szkieletów oraz znalezisk archeologicznych podczas wykopalisk na wyspie.

Torre del Conde, czyli budowla fortyfikacyjna w postaci wieży z XVI wieku. Nie miała ona zapewne służyć celom militarnym, a jedynie stanowiła wyraz siły ówczesnych władz wyspy La Gomera.

Pozostałymi ciekawymi miejscami w San Sebastian de La Gomera są:

– latarnia morska El Faro de San Sebastian de La Gomera,
– Casa Tradicional del siglo XVII, tradycyjny kanaryjski dom z XVII wieku,
– Plaża Playa de San Sebastian.

La Gomera zwiedzanie - Park Narodowy Garajonay

Atrakcje górskie na wyspie

La Gomera to wyspa licznych osad położonych między wąwozami wśród dzikiej przyrody.

Na wyspie wytyczono ponad 600 km ścieżek, które łączą całą wyspę. Szlaki poprowadzone są m.in. lasami wawrzynowymi, głębokimi wąwozami prowadzącymi do morza, czy też gęstymi gajami palmowymi.

Największą atrakcja górską na wyspie jest Park Narodowy Garajonay, gdzie znajduje się najwyższy szczyt wyspy La Gomera.

Park Narodowy de Garajonay położony w centralnej i północnej części wyspy, stanowiący ponad 10% jej powierzchni.

Nazwa parku pochodzi od wzgórza Garajonay, który jest najwyższym punktem na wyspie (1487 m n.p.m.).

Park słynie z największego na świecie lasu wawrzynowego, który niegdyś pokrywał niemal całą Europę w okresie trzeciorzędu. Dzisiaj stałe warunki temperatury, obfite opady i stała wilgotność, powodująca gęste mgły na wyspie, stanowią idealny mikroklimat do rozwoju tego typu roślinności.

Na terenie parku żyje 1000 gatunków bezkręgowców.

Park przecinają liczne szlaki turystyczne (18 szlaków dobrze oznakowanych), które poprowadzone są wśród taki formacji skalnych jak: Roque Ojila, Roque de Agando, Roque de La Zarcita i liczne punkty widokowe.

Do parku można przedostać się lokalnym autobusem lub samochodem.

Autobus nr 1 do San Sebastian de La Gomera z Valle Gran Rey. Koszt przejazdu 4 €. Należy wysiąść na przystanku Pajaritos, gdzie znajduje się wiata i parking. Niestety nie ma rozkładu zatrzymujących się autobusów powrotnych.

Inną górska ciekawostka wyspy są formacje skalne zwane Los Organos.

Los Organos potocznie zwane katedralnymi organami wyrzeźbionymi w klifie, położone w północno-zachodnim wybrzeżu wyspy La Gomera.

Szerokie na 200 metrów i wysokie na 80 metrów ogromne graniastosłupowe kolumny bazaltów, które opadają klifem do morza. Powstały w wyniku szybkiego ostudzenia magmy wewnątrz wulkanu, jeszcze przed wydostaniem się na zewnątrz w postaci lawy.

Formacja skalna widziana jest jedynie od strony morza, na statku z pobliskich portów na wyspie.

 

 

Więcej informacji na temat organizacji wyjazdu na wyspę La Gomera znajdziesz tutaj.

 

Tradycyjnie w kwestiach różnych pytań zapraszam do kontaktu poprzez maila kontak@magdalenaboczek.com.
Zapraszam także do obserwacji mojego konta na Instagramie i Twitter, gdzie na bieżącą pokazuje wam co u mnie się dzieje oraz polubienia strony na Facebook’u, gdzie pojawia się więcej górskich wpisów.

 

Z górskimi pozdrowieniami

.

podpis

.

Opis fotografii:

Zdjęcie 1 – Historyczna zabudowa w San Sebastian de La Gomera

Zdjęcie  2 –  Widok w Park Narodowy de Garajonay


La Gomera - promocyjne

Zaobserwuj Magdalena Boczek:

Mam na imię Magda. Swoją przygodę z górami rozpoczęłam ponad 10 lat temu. Od tego czasu brałam udział w kilkudziesięciu wyjazdach i wyprawach górskich w różne zakątki świata. Jeśli lubisz jeździć w góry tak jak ja i chcesz zorganizować swój własny wyjazd w góry wysokie? To jesteś we właściwym miejscu. Pomogę ci zorganizować każdą wyprawę górską!

Latest posts from