La Gomera – Organizacja wyjazdu

with Brak komentarzy

La Gomera - Organizacja wyjazdu - Szczyt Garajonay

La Gomera – organizacja wyjazdu, czyli jak wygląda planowanie wyjazdu na jedna z najmniejszych Wysp Kanaryjskich.

Każdy, kto kiedykolwiek organizował wyjazd doskonale wie, że gro spraw organizacyjnych, które znajdują się na liście do ogarnięcia, przed samym wyjazdem, to przede wszystkim kwestie logistyczne.

Noclegi, transporty, dojazdy, wizy, zezwolenia, pozwolenia, permity, karty migracyjne … i inne papiery.

Nawet 80% spraw do ogarnięcia przed samym wylotem stanowi właśnie taka papierkowo – biurokratyczna robota. I co by o niej nie napisać trzeba przez nią przejść i kropka. Może jeszcze tylko dodam, że z sukcesem, bo inaczej …

No właśnie.

A zatem jak wygląda organizacja wyjazdu na jedna z Wysp Kanaryjskich, La Gomerę?
Jak poruszać się po wyspie La Gomera?
oraz
Gdzie zorganizować wyjazd w góry na wyspie La Gomera?

O tym jest dzisiejszy post.

Zanim jednak przejdę do konkretnych informacji, poniżej przedstawiam kilka ogólnych informacji o samej wyspie La Palma, o której będzie mowa.

La Gomera to wyspa należąca do archipelagu Wysp Kanaryjskich. Łącznie z wyspami Teneryfą, La Palmą oraz El Hierro La Palma tworzy prowincję Santa Cruz de Tenerife.

Wyspa zajmuje 378 km2 powierzchni i ma 22 km średnicy.

La Gomera była ostatnim postojem Krzysztofa Kolumba w 1492 roku, przed przepłynięciem Atlantyku i odkryciu Ameryki. Do dzisiaj zachował się dom Kolumba w stalicy wyspy mieście San Sebastian de La Gomera, w którym ponoć przebywał.

Kończąc już wstęp nadmieniam, iż wszystkie informacje zawarte w niniejszym poście pochodzą z e-booka Informator praktyczny –  La Gomera mojego autorstwa, który w całości możecie pobrać tutaj.

La Gomera – Organizacja wyjazdu – Dojazd z Polski

Najszybszą opcją dotarcia się na Wyspy Kanaryjskie, w tym na wyspę La Gomera, jest transport samolotem.

Na wyspie La Gomera znajduje się jedno lotnisko, położone na południowy zachód od miejscowości San Sebastian de La Gomera. Jest to jedno z najmniejszych lotnisk na całym archipelagu.

Niestety na wyspę La Gomera nie ma bezpośrednich połączeń międzynarodowych. Wszystkie połączenia  odbywają się z innych Wysp Kanaryjskich z Teneryfy i Gran Canarii.

Ceny lotów na La Gomerę z Polski (z międzylądowaniem) są bardzo zróżnicowane i mogą mieścić się w przedziale między ok. 900 zł, do ok. 3000 zł (dane z 2021 roku).

Decydując się na przelot z jednego z lotnisk na Teneryfie, warto zwrócić uwagę na ceny przelotów, które są niższe przy wylocie z lotniska północnego niż południowego.

Warto także pokusić się o wylot w mało turystycznym okresie na wyspie, ponieważ promocje lotów bywają bardzo korzystne, a samą wyspę można odwiedzać przez cały rok.

La Gomera Park Narodowy Garajonay

La Gomera – Organizacja wyjazdu – Dojazd w góry

W góry na wyspie La Gomera bez problemu dostaniemy się korzystając z transportu lokalnego.

Transport autobusowy jest bardzo dobrze rozwinięty. Praktycznie autobusem można dostać się do każdego zakątka wyspy, w tym także w góry.

Linią autobusową obsługującą całą wyspę La Gomera jest GuaGua Gomera. Autobusy są nowoczesne, wygodne i aklimatyzowane.

Na stronie przewoźnika można sprawdzić rozkład jazdy dostępnych 8 linii autobusowych na wyspie. Sieć autobusowa objeżdża cały obszar wyspy z północy na południe.

Ze względu na specyficzne ukształtowanie terenu na wyspie La Gomera, gdzie wzdłuż wybrzeża zlokalizowane są głębokie wąwozy, wszystkie drogi poprowadzone są z objazdem przez środek wyspy (m.in. przez Park Narodowy Garajonay).

Do Parku Narodowego Garajonay można się dostać autobusem nr 1 do San Sebastian de La Gomera z Valle Gran Rey. Koszt przejazdu 4 €. Należy wysiąść na przystanku Pajaritos, gdzie znajduje się wiata i parking.

Niestety nie ma rozkładu zatrzymujących się autobusów powrotnych.

Bilety na przejazd autobusem można zakupić u kierowcy, a jego cena uzależniona jest od celu podróży.

Osoby zainteresowane mogą poruszać się po wyspie La Gomera za pomocą wynajętego samochodu. Jest to opcja zdecydowanie bardziej wygodniejsza, jednak należy uważać na krętych drogach w górach.

La Gomera – Atrakcje górskie

La Gomera to wyspa licznych osad położonych między wąwozami wśród dzikiej przyrody.

Na wyspie wytyczono ponad 600 km ścieżek, które łączą całą wyspę. Szlaki poprowadzone są m.in. lasami wawrzynowymi, głębokimi wąwozami prowadzącymi do morza, czy też gęstymi gajami palmowymi.

Największymi górskimi atrakcjami wyspy La Gomera są Park Narodowy Garajonay oraz Los Organos.

Park Narodowy de Garajonay położony w centralnej i północnej części wyspy, stanowiący ponad 10% jej powierzchni.

Nazwa parku pochodzi od wzgórza Garajonay, który jest najwyższym punktem na wyspie (1487 m n.p.m.).

Park słynie z największego na świecie lasu wawrzynowego, który niegdyś pokrywał niemal całą Europę w okresie trzeciorzędu.

Dzisiaj stałe warunki temperatury, obfite opady i stała wilgotność, powodująca gęste mgły na wyspie, stanowią idealny mikroklimat do rozwoju tego typu roślinności.

Na terenie parku żyje 1000 gatunków bezkręgowców.

Park przecinają liczne szlaki turystyczne (18 szlaków dobrze oznakowanych), które poprowadzone są wśród taki formacji skalnych jak: Roque Ojila, Roque de Agando, Roque de La Zarcita i liczne punkty widokowe.

Do parku można przedostać się lokalnym autobusem lub samochodem.

Los Organos, potocznie zwane katedralnymi organami wyrzeźbionymi w klifie, położone w północno-zachodnim wybrzeżu wyspy La Gomera.

Szerokie na 200 metrów i wysokie na 80 metrów ogromne graniastosłupowe kolumny bazaltów, które opadają klifem do morza. Powstały w wyniku szybkiego ostudzenia magmy wewnątrz wulkanu, jeszcze przed wydostaniem się na zewnątrz w postaci lawy.

Formacja skalna widziana jest jedynie od strony morza, na statku z pobliskich portów na wyspie.

 

Jeśli temat organizacji wyjazdu na wyspę La Gomera ciebie interesuje to zapraszam do zapoznania się z wyżej już wymienionym e-bookiem Informatorem praktycznym – La Gomera, który znajdziecie tutaj.
Ponadto więcej informacji na temat mojego wyjazdu na wyspę La Gomera znajdziesz tutaj.
Tradycyjnie w kwestiach różnych pytań zapraszam do kontaktu poprzez maila kontak@magdalenaboczek.com.
Zapraszam także do obserwacji mojego konta na Instagramie i Twitter, gdzie na bieżącą pokazuje wam co u mnie się dzieje oraz polubienia strony na Facebook’u, gdzie pojawia się więcej górskich wpisów.

.

Z górskimi pozdrowieniami

.

podpis

.

Opis fotografii:

Zdjęcie 1 – Szczyt Garajonay

Zdjęcie 2 – Widok na Park Narodowy Garajonay


La Gomera - promocyjne

Zaobserwuj Magdalena Boczek:

Mam na imię Magda. Swoją przygodę z górami rozpoczęłam ponad 10 lat temu. Od tego czasu brałam udział w kilkudziesięciu wyjazdach i wyprawach górskich w różne zakątki świata. Jeśli lubisz jeździć w góry tak jak ja i chcesz zorganizować swój własny wyjazd w góry wysokie? To jesteś we właściwym miejscu. Pomogę ci zorganizować każdą wyprawę górską!

Latest posts from