Jawa zwiedzanie – Co warto zobaczyć?

with Brak komentarzy

Jawa zwiedzanie - światynie PrambananJawa zwiedzanie, czyli kilka słów o tym co warto zobaczyć podczas wyjazdu na jedna z wysp Indonezji.

Jawa to wyspa położona w Azji Południowo – Wschodniej, należąca do Wielkich Wysp Sundajskich.

Politycznie wyspa należy do Indonezji i to właśnie na niej znajduje się stolica tego kraju – Dżakarta.

Choć na wyspie Jawa znajduje się mnóstwo atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć.

To jednak w niniejszym poście ograniczę się jedynie to tych miejsc jakie napotkamy na drodze wybierając się na jawajskie wulkany, w tym także wulkan Bromo, czyli stolicy Dżakarta oraz miasta Yaguakarta.

Ponadto będąc w tej części Indonezji nie można ominąć dwóch popularnych turystycznych miejsc, jakimi są buddyjska świątynia Borobudur oraz kompleks hinduistycznych świątyń Prambanan.

Wszystkie informacje zawarte w niniejszym poście pochodzą z e-booka mojego autorstwa „Informator praktyczny –  Boliwia/Sajama” oraz „Informator praktyczny – Jawa”, który w całości możecie pobrać tutaj.

Miłego czytania.

Jawa zwiedzanie – Dżakarta

Dżakarta to jedno z największych miast na świecie, liczące około 9 mln ludności.

Najpopularniejszym miejscem turystycznym miasta jest olbrzymi Plac Merdeka Square – Plac Niepodległości, gdzie w samym jego centrum znajduje się 100 metrowej wysokości monumentem Monas – National Monument.

W Dżakarcie warto też odwiedzić Jakarta Old Town, czyli najstarszą część miasta sięgającą czasów holenderskiej kolonizacji.

To tutaj znajduje się Plac Fatahillah z charakterystyczną niemal europejską zabudową.

Dodatkową atrakcją Dżakarty niewątpliwie jest Meczet Istiqlal, największy meczet Azji południowo-wschodniej oraz Muzeum Narodowe historii Indonezji.

Jawa zwiedzanie – Yogyakarta

Miasto Yogyakarta niegdyś stolica Indonezji, dzisiaj stanowi jedno z głównych punktów podróży w drodze na jawajskie wulkany.

Miasto leży u podnóża czynnego wulkanu Merapi.

Największym zabytkiem tego miasta jest Pałac Sułtański Keraton z XVIII w.

Ten dość spory kompleks pałacowy składa się z komnat ceremonialnych, sali tronowej, meczetu, pawilonów dla gości. Ponadto można tu spotkać rozległy ogród. A cały kompleks jest otoczony murem. Część z tych atrakcji turystycznych jest udostępniona do zwiedzania.

Warto też odwiedzić niedaleko położony pałac na wodzie – Taman Sari, czyli ulubione miejsce wypoczynku Sułtana i jego żon. Niegdyś budowla ta stanowiła letnią rezydencję z dala od miasta.

W pobliżu miasta Yogyakarta znajdują się dwa z najważniejszych indonezyjskich zabytków: hinduistyczna świątynia Prambanan oraz buddyjska świątynia Borobudur.

Jawa zwiedzanie - Pałac w Yogyakarta

Światynia Prambanan i Borobudur

Świątynia Borobudur to buddyjska świątynia położona w pobliżu miasta Maglang, na obszarze porośniętym dżunglą. Świątynia powstała na przełomie VIII i IX w. n.e. i jest poświęcona bóstwu Śiwie.

Jest to jeden z największych obiektów kultu buddyjskiego na świecie.

Od 1991 r. świątynia została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Świątynia Borobudur ma piramidalną konstrukcję, która odzwierciedla buddyjską wizję świata.

Na czterobocznych tarasach znajdują się reliefy przedstawiające sceny z życia Buddy oraz stupy, wewnątrz których umieszczono figury Buddy. Cała świątynia ma 35 m wysokości.

Do Świątyni Borobudur można dostać się na własną rękę publicznym transportem, albo korzystając ze  zorganizowanej wycieczki z jednym z lokalnych biur turystycznych w mieście Yogyakarta.

Świątynia znajduje się ok. 40 km od Yogyakarty, a sam przejazd autobusem nie zabiera więcej czasu, niż 1,5 godziny.

Świątynia Prambanan to hinduistyczny zespół świątyń, położonych 17 km od miasta Yogyakarta i wybudowany w IX wieku.

Świątynie była poświęcone hinduistycznej trójcy bogów: Brahmie, Wiszu i Śiwie.

Świątynie Prambanan opuszczono ok. IX w n.e. najprawdopodobniej na skutek wybuchu wulkanu. Ponownie odkryta w 1811 roku przez Brytyjczyków.

Od 1991 roku kompleks świątyń wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Większość z 237 pierwotnych świątyń całego kompleksu Prambanan dzisiaj jest zniszczonych przez liczne trzęsienia ziemi w tym regionie. Te świątynie, które udało się odrestaurować posiadają bogato zdobione płaskorzeźby i posągi przedstawiające wyobrażenia hinduskich bóstw.

Największa świątynia o 47 metrowej wysokości jest zarazem najpiękniejszą świątynią poświęconą bóstwu Śiwie. Otaczają ją równie efektywne budowle poświęcone bóstwom Wiszu oraz Brahmie.

Do kompleksu świątyń Prambanan można się dostać na własną rękę publicznym transportem, albo korzystając ze zorganizowanej wycieczki z miasta Yogyakarta.

Popularnym rozwiązaniem jest wykupienie wycieczki obejmującej w swoim programie zwiedzanie zarówno kompleksu świątyń Prambanan jak i Borobudur.

Więcej informacji na temat organizacji wyjazdu na wyspę Jawa znajdziesz tutaj.
Tradycyjnie w kwestiach różnych pytań zapraszam do kontaktu poprzez maila kontak@magdalenaboczek.com.
Zapraszam także do obserwacji mojego konta na Instagramie i Twitter, gdzie na bieżącą pokazuje wam co u mnie się dzieje oraz polubienia strony na Facebook’u, gdzie pojawia się więcej górskich wpisów.

Z górskimi pozdrowieniami

.

podpis

.

Opis fotografii:

Zdjęcie 1 – Kompleks świątyń Prambanan

Zdjęcie  2 –   Pałac w Sułtański Keraton w Yogyakarta


Promocyjne Jawa

Zaobserwuj Magdalena Boczek:

Mam na imię Magda. Swoją przygodę z górami rozpoczęłam ponad 10 lat temu. Od tego czasu brałam udział w kilkudziesięciu wyjazdach i wyprawach górskich w różne zakątki świata. Jeśli lubisz jeździć w góry tak jak ja i chcesz zorganizować swój własny wyjazd w góry wysokie? To jesteś we właściwym miejscu. Pomogę ci zorganizować każdą wyprawę górską!

Latest posts from