Gran Canaria – Organizacja wyjazdu

with Brak komentarzy

Gran Canaria - Widok na góry

Gran Canaria, czyli jak wygląda organizacja wyjazdu na jedną z najpopularniejszych wysp kanaryjskich.

Każdy, kto kiedykolwiek organizował jakikolwiek wyjazd doskonale wie, że gro spraw organizacyjnych, które znajdują się na liście do ogarnięcia, przed samym wyjazdem, to przede wszystkim kwestie logistyczne.

Noclegi, transporty, dojazdy, wizy, zezwolenia, pozwolenia, permity, karty migracyjne … i inne papiery.

Nawet 80% spraw do ogarnięcia przed samym wylotem stanowi właśnie taka papierkowo – biurokratyczna robota. I co by o niej nie napisać trzeba przez nią przejść i kropka. Może jeszcze tylko dodam, że z sukcesem, bo inaczej …

Ale nie o tym dzisiaj będzie mowa. Może nie zupełnie o tym, chociaż jednak trochę w temacie.

Ponieważ dzisiejszy post jest o tym na co warto zwrócić uwagę przy organizacji wyjazdu na jedną z kanaryjskich wysp, Gran Canarię.

Gdybym mogła wskazać trzy podstawowe zagadnienia, które mogą budzić wątpliwości lub są istotne przed wylotem na Gran Canarię to były by to przelot na wyspę, organizacja wyjazdu w góry oraz wybór najpiękniejszej plaży.

Jak widać dzisiejszy post ma zdecydowanie turystyczny charakter i lekko odbiega od organizacji wyjazdów typowo górskich.

No ale może komuś się przyda.

Wszystkie informacje zawarte w niniejszym poście pochodzą z e-booka Informator praktyczny –  Gran Canaria mojego autorstwa, który w całości możecie pobrać tutaj.

 

Gran Canaria – Przelot na wyspę

Nie da się ukryć, iż samolot to najszybsza opcja dotarcia się na Wyspy Kanaryjskie, w tym także na wyspę Gran Canaria.

Na wyspie znajduje  się jedno lotnisko obsługujące loty międzynarodowe, położone
18 km na południe od miejscowości Las Palmas de Gran Canaria.

Mimo, iż port lotniczy na Gran Canarii jest jednym z największych w Hiszpanii, to jednak wyspa nie obsługuje lotów bezpośrednio z Polski.

Ceny lotów na Gran Canarię są bardzo zróżnicowane i mogą mieścić się w przedziale między
ok. 500 zł, do ok. 3000 zł. (dane z 2016 roku).

Warto pokusić się o wylot w mało turystycznym okresie na wyspie, ponieważ promocje lotów bywają bardzo korzystne, a samą wyspę można odwiedzać przez cały rok.

Na miejscu bez problemu można poruszać się transportem miejskim.

Transport autobusowy jest bardzo dobrze rozwinięty na wyspie Gran Canaria. Praktycznie autobusem można dostać się do każdego zakątka wyspy.

Linią autobusową obsługującą całą wyspę Gran Canaria jest Globalsu guaguas. Autobusy są nowoczesne, wygodne i aklimatyzowane.

Na stronie przewoźnika można sprawdzić rozkład jazdy dostępnych linii autobusowych, zobaczyć ceny oraz prześledzić mapę tras poszczególnych linii autobusowych.

Główny dworzec autobusowy Gran Canarii położony jest w San Telmo, centrum stolicy Las Palmas i to stąd odjeżdżają autobusy w różne części wyspy, a przede wszystkim w te najbardziej turystyczne miejsca.

Bilety na przejazd można zakupić u kierowcy, a jego cena uzależniona jest od celu podróży.

Po samym Las Palmas kursują autobusy miejskie (żółte autobusy) tego samego przewoźnika. Koszt jednego przejazdu to ok. 1,5 euro. Jedyny minus takiego środka transportu to brak rozkładów jazdy na poszczególnych przystankach.

Oprócz transportu autobusowego na wyspie można korzystać z taksówek lub wynająć samochód na własną rękę. Natomiast miedzy wyspami można przemieszczać się korzystając z promu.

Więcej na temat środków transportu na wyspie Gran Canaria przeczytasz w e-booku Informator praktyczny – Gran Canaria.

 

 

Gran Canaria - plaża Las Palmas

Gran Canaria – Atrakcje górskie

O ile na pierwszy rzut oka wyspa Gran Canaria sprawia wrażenie wyspy o niewielkich  atrakcjach górskich. To jednak wyspa ta ma też coś do zaoferowania osobą, które lubią spędzać swój wolny czas na pieszych wycieczkach na łonie natury.

Wyspa Gran Canaria ma bardzo dobrze rozbudowaną sieć szlaków pieszych o różnych stopniach trudności. Dzięki czemu każdy turysta może znaleźć coś dla siebie.

Do najpopularniejszych górskich atrakcji wyspy należy Roque Nublo oraz Pico de las Nieves.

Roque Nublo to pomnik przyrody położony w Parku Narodowym Nublo, w samym centrum wyspy.

To monolityczna skała o wysokości 80 metrów, która niegdyś stanowiła święta skałę dla pierwotnych mieszkańców wyspy. Jest to też drugi co do wysokości szczyt na Gran Canarii o wysokości 1813 m n.p.m.

Roque Nublo, czyli Skała Mgieł, według wierzeń Aborygenów przynosi szczęście, wystarczy tylko jej dotknąć lub pocałować.

Szlak prowadzący na Roque Nublo rozpoczyna się z pobliskiego parkingu z napisem „Roque Nublo”. Do parkingu dojeżdżamy samochodem lub autobusem. Z Las Palmas jest dość dobre połączenie autobusowe pod same podnóże góry.

Od parkingu udajemy się szlakiem do samej skały. Trasa wynosi 1,2 km i trwa 30 minut. Szlak wiedzie dość prosta droga z pięknymi widokami z niewielką ekspozycją.

W okolicy Roque Nublo znajduje się kilka mniejszych skałek: La Rana (Żaba), El Fraile (Mnich) i El Gallo (Kogut).

Natomiast Pico de las Nieves to najwyższy szczyt wyspy Gran Canaria o wysokości 1949 m n.p.m. Najprościej na szczyt Pico de las Nieves można się dostać samochodem.

Niestety sam wierzchołek nie jest dostępny turystycznie. Znajduje się na nim niewielka baza wojskowa.

Ze szczytu Pico de las Nieves rozpościera się przepiękny krajobraz na pobliskie szczyty oraz położony na sąsiedniej wyspie Teneryfa, wulkaniczny szczyt Pico de Teide.

Szczyt Pico de las Nieves to jedyne miejsce na Gran Canarii, gdzie w okresie zimy można spotkać śnieg.

Warto też będąc na wyspie Gran Canaria odwiedzić krater Caldera Bandama oraz górę Reque Bentayga.

Caldera Bandama to krater wulkaniczny położony 10 km na południe od stolicy Gran Canarii, Las Palmas. Krater ma ok. 1000 m średnicy i 200 m głębokości.

Na jego dnie mieszczą się pozostałości dawnej osady. Na dno krateru można zejść wyraźną szutrową ścieżką. Można też okrążyć krater dookoła wytyczonym pieszym szlakiem.

Natomiast Roque Bentayga jest jedna z najbardziej charakterystycznych gór Gran Canarii o wysokości 1404 m n.p.m.

Góra położona jest w centralnej części wyspy. A w jej pobliżu znajduje się około stu jaskiń, które niegdyś były zamieszkiwane przez pierwotnych mieszkańców wyspy.

Najpiękniejsze plaże na Gran Canarii

Gran Canaria to wyspa pełna przepięknych plaż nie tylko tych ze złoto-żółtym piaskiem. Ale także tych czarnych wulkanicznych i z kamienistym wybrzeżem.

Te które warto zobaczyć to przede wszystkim: Playa de Las Canteras w Las Palmas, Playa de Maspalomas, Playa de Amadores, Playa de Mogan czy też wulkaniczna plaża Guayedra.

 

I to tyle na dzisiaj.

 

Więcej informacji na temat mojego wyjazdu na wyspę Gran Canaria znajdziecie tutaj.

 

Tradycyjnie w kwestiach różnych pytań zapraszam do kontaktu poprzez formularz kontaktowy lub maila kontak@magdalenaboczek.com.

Zapraszam także do obserwacji mojego konta na Instagramie i Twitter, gdzie na bieżącą pokazuje wam co u mnie się dzieje oraz polubienia strony na Facebook’u, gdzie pojawia się więcej górskich wpisów.

 

Z górskimi pozdrowieniami

.

podpis

.

Opis fotografii:

Zdjęcie 1 – Widok z Roque Nublo na Pico de las Nieves

Zdjęcie 2 – Plaża w Las Palmas


Promocyjne Gran Canaria

Zaobserwuj Magdalena Boczek:

Mam na imię Magda. Swoją przygodę z górami rozpoczęłam ponad 10 lat temu. Od tego czasu brałam udział w kilkudziesięciu wyjazdach i wyprawach górskich w różne zakątki świata. Jeśli lubisz jeździć w góry tak jak ja i chcesz zorganizować swój własny wyjazd w góry wysokie? To jesteś we właściwym miejscu. Pomogę ci zorganizować każdą wyprawę górską!

Latest posts from