Boliwia zwiedzanie – Co warto zobaczyć?

with Brak komentarzy

Boliwia zwiedzanie - La Paz

Boliwia zwiedzanie, czyli kilka słów o tym co warto zobaczyć podczas wyjazdu w góry Boliwii.

Boliwia to niewielkie państwo położone w Ameryce Południowej.

I mimo małej powierzchni kraj ten ma wiele atrakcji do zaoferowania. Od potężnych gór, przepięknych szczytów andyjskich, po tropikalna dżunglę i dorzecza Amazonki.

Wszystko to sprawia, że Boliwia jest krajem wciąż niedocenionym turystycznie. Przez to wciąż nie zdeptanym i miejscami dzikim.

Poniżej przedstawiam jedynie najważniejsze punkty turystyczne, jakie koniecznie trzeba zobaczyć odwiedzając ten przepiękny kraj.

Wszystkie informacje zawarte w niniejszym poście pochodzą z e-booków mojego autorstwa „Informator praktyczny –  Boliwia/Sajama” oraz „Informator praktyczny – Boliwia/Huayna Potosi”, które w całości możecie pobrać tutaj i tutaj.

Miłego czytania.

Boliwia zwiedzanie – La Paz

La Paz to stolica administracyjna kraju z siedziba rządu. Stolicą konstytucyjną Boliwii jest Sucre.

Miasto znajduje się na wysokości 3600 – 4100 m n.p.m. i otoczone jest ogromnymi górskimi wzniesieniami. To właśnie z miasta La Paz rozpościera się widok na sześciotysięczny szczyt Illimani.

W mieście znajdują się liczne hotele, restauracje, budynki rządowe i placówki dyplomatyczne.

Największym zabytkiem La Paz jest Bazylika Świętego Franciszka wybudowana pod koniec XVIII w. Wnętrze bazyliki jest bogato urządzone w stylu barokowym, w szczególności zdobienia ołtarzy
i ambona.

Bazylika położona jest przy Placu San Francisco, gdzie znajduje się najstarsza część miasta, w postaci brukowanych wąskich uliczek i charakterystycznej kolonialnej zabudowie.

Tutaj też znajduje się słynny targ czarownic (Mercado de los Brujos), gdzie sprzedawane są różne przyprawy, nasiona, posążki i preparaty o magicznej mocy.

Wzdłuż głównych uliczek znajdują się liczne sklepiki, w których można kupić wyroby rzemiosła artystycznego, tekstylia i tradycyjne instrumenty muzyczne.

Drugim popularnym miejscem turystycznym La Paz jest Plac Murillo, gdzie znajduje się wiele zabytków m.in. katedra z połowy XIX w., a także Pałac Prezydencki, budynek Zgromadzenia Narodowego (Congres), muzeum katedralne oraz Muzeum Narodowe ze zbiorami malarstwa kolonialnego i współczesnego.

Ciekawostka miasta La Paz jest naziemna kolejka gondolowa (Mi Teleferico), stanowiąca środek transportu publicznego miasta. Kolejka prowadzi z dzielnicy El Alto do centrum miasta.
Jej długość to 10 km, ma 11 stacji pośrednich i 400 gondoli. W ciągu godziny potrafi przewieś 18 tys. pasażerów. Dla porównania warszawskie metro przewozi dziennie nieco ponad pół miliona pasażerów dziennie.

Boliwia zwiedzanie - Tiwanaku

Boliwa zwiedzanie – największe atrakcje

Będąc w Boliwii warto odwiedzić największe na świecie słone jezioro Salar de Uyuni, a także jezioro Titicaca.

Salar de Uyuni to pozostałość wyschniętego słonego zbiornika położonego w południowo – zachodniej Boliwii. Jezioro jest położone na wysokości powyżej 3600 m n.p.m. na powierzchni powyżej 10 000 km2 . I stanowi pozostałość plejstoceńskiego śródlądowego morza.

Jezioro Titicaca to najwyższe jezioro wysokogórskie na Ziemi i położne jest na wysokości ponad 3800 m n.p.m. na terenie Peru i Boliwii.

Jezioro jest pochodzenia tektonicznego i powstało najprawdopodobniej w miocenie. Podobnie jak jezioro Salar de Uyuni, jest pozostałością śródlądowego morza. Powstało w wyniku intensywnego parowania i opadania poziomu wód.

Na jeziorze Titicaca znajduje się kilka naturalnych wysp oraz sporo niewielkich sztucznych wysepek pływających. Część z nich jest zamieszkała przez Indian Uro. Wyspy można zwiedzać turystycznie.

Fani górskich wędrówek na pewno nie będą zawiedzeni licznymi górskimi szlakami w Cordillera Real, a także wulkanami na południu kraju.

Jednym z najpopularniejszych szczytów Boliwii jest szczyt Huayna Potosi. Uznawany za jeden z najprostszych sześciotysięczników na świecie. Szczyt ten jest na tyle popularny, że praktycznie każde biuro lokalne La Paz organizuje wyjazd na tą górę.

Amatorzy mocnych wrażeń powinni spróbować rowerowej przejażdżki ostra i krętą droga Yungas, prowadzącą w dół z La Paz do lasów Amazonii.

A osoby lubiące spędzać czas na zwiedzaniu powinny odwiedzić starożytne ruiny Tiwanaku, pozostałość po plemionach Inków.

 

Więcej informacji na temat organizacji wyjazdu do Boliwii znajdziesz tutaj i tutaj.
Tradycyjnie w kwestiach różnych pytań zapraszam do kontaktu poprzez maila kontak@magdalenaboczek.com.
Zapraszam także do obserwacji mojego konta na Instagramie i Twitter, gdzie na bieżącą pokazuje wam co u mnie się dzieje oraz polubienia strony na Facebook’u, gdzie pojawia się więcej górskich wpisów.

Z górskimi pozdrowieniami

.

podpis

.

Opis fotografii:

Zdjęcie 1 – Bazylika Świętego Franciszka w La Paz

Zdjęcie  2 –  Ruiny Tiwanaku


Zaobserwuj Magdalena Boczek:

Mam na imię Magda. Swoją przygodę z górami rozpoczęłam ponad 10 lat temu. Od tego czasu brałam udział w kilkudziesięciu wyjazdach i wyprawach górskich w różne zakątki świata. Jeśli lubisz jeździć w góry tak jak ja i chcesz zorganizować swój własny wyjazd w góry wysokie? To jesteś we właściwym miejscu. Pomogę ci zorganizować każdą wyprawę górską!

Latest posts from